Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Skupina autobazarů AAA Auto zveřejní prodejní výsledky za loňský rok.

Praha. Česká národní banka zveřejní devizové rezervy ČNB k 31. prosinci a saldo devizových obchodů ČNB k 30. listopadu 2014.

Praha. Český statistický úřad zveřejní výsledky zahraničního obchodu za listopad 2014.

Praha. Sněmovní rozpočtový výbor projedná předlohu upravující hrazení poplatků za komunální odpad a novelu energetického zákona.

Brusel. Evropský statistický úřad Eurostat zveřejní zprávu o listopadové nezaměstnanosti v eurozóně.

Brusel. Rychlý odhad prosincového vývoje inflace v eurozóně.

New York. Organizace ADP zveřejní zprávu o prosincovém vývoji počtu pracovních míst v americkém soukromém sektoru.

Globální ekonomická aktivita klesla na minimum za 14 měsíců

Jedním z důvodů zavedení Volckerova pravidla jsou obchody jako ten, na kterém loni JP Morgan prodělala 119 miliard korun (Ilustrační foto)Tempo růstu globální ekonomické aktivity kleslo v prosinci na nejslabší úroveň za více než rok. Ukázaly to údaje americké banky JP Morgan, která kompiluje data z anket mezi nákupními manažery firem z největších světových ekonomik. Růst zpomalil v průmyslu i ve službách.

Globální index ekonomické aktivity klesl v posledním měsíci loňského roku na čtrnáctiměsíční minimum 52,3 bodu z listopadové úrovně 53,1 bodu. Už déle než dva roky se ale drží nad hranicí 50 bodů, která je předělem mezi růstem a poklesem.

Obama nominoval do vedení Fedu komunitního bankéře Landona

Americký prezident Barack Obama nominoval na uvolněné místo v Radě guvernérů Federálního rezervního systému (Fed) komunitního bankéře Allana Landona (66). Oznámil to v úterý Bílý dům. Fed plní v USA roli centrální banky.

Landon v letech 2004-2010 působil jako šéf Bank of Hawaii a nyní je společníkem v soukromém investičním fondu Community BanCapital. Ten investuje do dluhopisů komunitních bank, které se zaměřují na investování do aktivit v místě svého působení a vedou je zejména místní lidé.

Novým předsedou představenstva O2 se stal Budník

Novým předsedou představenstva O2 se stal generální ředitel firmy a dosavadní místopředseda Tomáš Budník. Rozhodlo o tom dnes představenstvo operátora. Budník nahradil bývalého generálního ředitele Luise Malvida, který skončil na konci minulého roku. O2 to oznámila na internetových stránkách.

Představenstvo dnes zároveň zvolilo na uvolněné místo místopředsedy po Budníkovi ředitele finanční divize Tomáše Kouřila. Kouřil nastoupil do představenstva místo Malvida loni v prosinci.

Majoritním vlastníkem O2 je od začátku loňského roku investiční skupina PPF Petra Kellnera, která aktuálně drží přes 83 procent akcií společnosti. Majoritu získala od španělské Telefóniky. O2 má kolem pěti milionů mobilních zákazníků a 1,3 milionu pevných linek.

Boeing loni dodal zákazníkům rekordních 723 letadel

Americký výrobce letadel Boeing loni dodal zákazníkům 723 letadel a stanovil tím nový roční rekord pro celý letecký průmysl. Boeing tak už třetí rok po sobě předčil v dodávkách svého evropského konkurenta Airbus a udělal si také nový rekord v zakázkách. Plyne to z dnešní zprávy společnosti.

Své dodávky Boeing zvýšil proti předloňskému rekordu o plných 75 strojů. Firma získala celkem 1550 nových zakázek a po odečtení zrušených kontraktů počet potvrzených objednávek činil 1432. Byl to nový rekord v historii firmy a o 77 zakázek víc než v roce 2013.

Kellnerovo Sotio zkouší lék na rakovinu plic

Pražská firma Sotio z investiční skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera zahájila klinické zkoušky léku na rakovinu plic. Informoval o tom mluvčí firmy Richard Kapsa. Po přípravcích na rakovinu prostaty a vaječníků jde o třetí lék, který na zhoubné nádory firma vyvíjí. Všechny jsou na bázi tzv. dendritických buněk, které se získávají z krve pacienta a jsou součástí jeho imunitního systému.

Přípravek DCVAC/LuCa je zařazen v klinickém hodnocení fáze I/II. V této fázi se prověřuje bezpečnost a účinnost v kombinaci se standardní chemoterapií u pacientů s pokročilým nemalobuněčným karcinomem plic, který se v metastázách rozšířil do celého těla. Aby mohl být používán k běžné léčbě, musí projít třemi fázemi testování.