Spotřebitelské ceny v zemích platících eurem v prosinci meziročně poklesly o 0,2 procenta, uvedl ve středu ve svém rychlém odhadu Eurostat. Eurozóna se tak poprvé od roku 2009 dostala do deflace. Na vývoji má podle Eurostatu největší podíl pokles cen energií.

O měsíc dříve, tedy v listopadu, byla meziroční inflace v eurozóně podle Eurostatu na úrovni 0,3 procenta. V loňském roce eurem platilo 18 zemí, od 1. ledna společnou měnu používají také v Litvě.

Na prosincovou zápornou hodnotu inflace měl vliv především pokles cen energií o 6,3 procenta, které v listopadu klesaly o 2,6 procenta. Stabilní zůstaly v posledním měsíci loňského roku ceny jídla, alkoholu a tabáku i neenergetického průmyslového zboží.

Eurostat předpokládá, že definitivní údaje za prosinec ukážou růst cen u služeb o 1,2 procenta, což je v porovnání s předchozím měsícem stabilní hodnota.

V deflaci byla eurozóna naposledy v roce 2009, v červnu toho roku byla inflace na úrovni -0,7 procenta.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist