Ministerstvu financí se nelíbí, jak státní podnik Diamo likviduje ostravské ropné laguny ve firmě Ostramo. Proto chce zadávání miliardových zakázek vzít pod sebe. Dosud je vypisovalo právě Diamo, které zřizuje ministerstvo průmyslu a obchodu. A tomu se to příliš nelíbí.

"Jsme výrazně nespokojeni s transparentností hospodaření s těmito zakázkami," řekl HN náměstek ministra financí Ondřej Závodský. Co přesně ale ministerstvu vadí na projektu odstranění lagun, který se neúspěšně táhne již od poloviny 90. let, sdělit odmítl.

"Dnes o tom bude jednat vláda. Do té doby bez komentáře," řekl ve středu Závodský. Převzetí ostravských lagun je ale podle něj logické i proto, že ministerstvo financí spravuje i všechny ostatní likvidace ekologických zátěží.

Podle informací HN se ale plán přesunu zadávání zakázek z Diama pod Babišův úřad vůbec nelíbí ministru průmyslu a obchodu Janu Mládkovi a na vládě proti tomu vystoupí. "Problém je v tom, že řešení problému nezačíná na zelené louce a musí dojít k nějakému vypořádání se sdružením Čistá Ostrava, které je dosavadním dodavatelem likvidace. V opačném případně hrozí soudy a další zdržení sanace lagun. To by byl velmi nežádoucí vývoj," říká ministrův mluvčí Miroslav Kynčl. Podle něj ministerstvo připravuje komplexní materiál, který by měl být hotový zhruba za čtvrt roku. Současný návrh ministra financí je podle MPO pouze dílčím návrhem a celou problematiku dostatečně neřeší.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se