Z Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI) bylo loni vyplaceno podnikatelům 15,6 miliardy korun, meziročně se čerpání zrychlilo o čtvrtinu. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Podle něj bude na konci letošního roku OPPI jediným centrálním ministerským fondem, který vyčerpá všechny prostředky z Bruselu.

Celkem bylo na konci loňského roku proplaceno z OPPI 61 miliard korun, což představuje 77 procent celkové alokace. Program podle ministra není součástí nedočerpané částky za rok 2014 ve výši devíti miliard korun, o které nedávno informovalo ministerstvo pro místní rozvoj.

"Jsem přesvědčen, že na konci tohoto roku budeme určitě jediným centrálním ministerským fondem, který vyčerpá všechny prostředky, které byly alokovány z Bruselu," řekl Mládek. Cílem pro letošní rok je podle něj kompletní vyčerpání fondu OPPI a proplacení zhruba 23 miliard korun českým podnikatelům. "Díky spolufinancování OPPI loni posílila česká ekonomika o více než 30 miliard korun," dodal ministr.

Hlavním cílem programu Podnikání a inovace je zvýšit konkurenceschopnost české ekonomiky a přiblížit inovační výkonnost průmyslu a služeb úrovni předních průmyslových zemí Evropy.