Průmyslová výroba, která se významně podílí na růstu české ekonomiky, v listopadu meziročně klesla o 0,4 procenta. Šlo o druhý pokles za loňský rok, naposledy se snížila v srpnu v době dovolených v automobilkách. Ještě v říjnu produkce stoupla o 3,2 procenta. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu.

Loňský listopad byl o dva pracovní dny kratší než předloňský a podle meteorologů i mimořádně teplý. K poklesu průmyslové produkce tak nejvíce přispěla výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu. Výroba tohoto odvětví v listopadu klesla o 6,3 procenta a k celkovému poklesu produkce přispělo 0,9 procentního bodu. Shodně (o 6,3 procenta) ovšem klesla i výroba strojů a zařízení.

Výroba aut, která tradičně táhne celý průmysl, v listopadu klesla o 1,6 procenta. Ještě v říjnu vykázala téměř desetiprocentní růst. V listopadu se ale dařilo výrobě počítačů a elektroniky, která vzrostla o 25,9 procenta. Růst vykázala také výroba elektrických zařízení a výroba základních kovů.

Proti říjnu se produkce zvýšila o 1,2 procenta, údaj je však očištěný od vlivu počtu pracovních dnů. Tržby průmyslových podniků i hodnota nových zakázek v listopadu sice meziročně vzrostly, tempo ale bylo pomalejší než v říjnu. Tržby stouply o 1,6 procenta, nové zakázky o 2,6 procenta. Zatímco tržby rostly zejména u vývozu, nové zakázky byly především z tuzemska.

V listopadu oproti předchozímu měsíci překvapivě klesla i průmyslová výroba v Německu, a to o 0,1 procenta. Ukazují na to aktuální údaje spolkového ministerstva hospodářství. Trhy očekávaly, že výroba německých průmyslových podniků v listopadu poroste, i když pomalejším tempem než v říjnu. K poklesu přispěla nižší produkce energií a také horší aktivita ve stavebnictví.

České stavebnictví zaznamenalo růst

Stavební produkce v listopadu meziročně vzrostla o dvě procenta. Pozitivní vývoj ve stavebnictví tak pokračoval již třetím měsícem. V říjnu stoupla výroba o 2,4 procenta, v září o 8,8 procenta. Růst podpořilo zejména inženýrské stavitelství, začalo se také stavět více bytů. Naopak méně bytů stavebníci dokončili a vydalo se i méně stavebních povolení.

„Díky příznivým klimatickým podmínkám se stavební sezonu podařilo prodloužit a pomohl rovněž kontinuální příliv zejména veřejných zakázek. Již nyní je zcela zřejmé, že výkony sektoru stavebnictví za celý rok 2014 skončí v kladných číslech,“ řekl k výsledkům vývoje zveřejněným Českým statistickým údajem ředitel CEEC Research Jiří Vacek. „Predikce ředitelů stavebních firem v našich předchozích kvartálních analýzách ukazovaly na růst o 3,4 % a nejnovější čísla ČSÚ obdobný předpoklad potvrzují. Výhled na rok 2015 ukazuje na další mírné zlepšování výkonu českého stavebnictví, a to o  3,3 %. Část firem již proto v průběhu letošního roku plánuje začít nabírat nové zaměstnance a navyšovat své kapacity,“ dodal Vacek.