Ke konci ledna čekají Řecko předčasné parlamentní volby a horkým kandidátem na zisk premiérského postu je radikálně levicová strana - Syriza. Její možné vítězství (v předvolebních průzkumech vede s náskokem zhruba 4 procentních bodů na druhou Novou demokracii) by mohlo znamenat zastavení úsporných opatření, omezení pomoci od Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu a v krajním případě i odchod Řecka z eurozóny (označovaný jako "grexit").
Burza v Aténách od začátku prosince ztratila přes pětinu své bodové hodnoty, když investoři v průběhu neúspěšné prezidentské volby postupně redukovali své pozice na řeckých titulech. Mimořádně silně byly zasaženy především řecké bankovní domy, které jsou životně závislé na přísunu likvidity od ECB (jako kolaterál slouží řecké dluhopisy a státní garance).
Současně s akciovými výprodeji roste riziková prémie u řeckých státních dluhopisů. Výnos desetiletých státních bondů tento týden poprvé od září 2013 překonal 10% hranici, což představuje téměř 24% nárůst za poslední měsíc.
Není proto od věci podívat se na hlavní programové body strany Syriza, když jen obava z jejího vládnutí vyvolává (nejen na řeckém trhu) takto výrazné pohyby. Z volebního programu Syrizy vybrala redakce Patria Online 20 bodů, které investory patrně nejvíce znepokojují.
Koalice radikální levice v případě vítězství v parlamentních volbách slibuje:
1) Zajištění odpuštění velké časti řeckého dluhu ze strany Evropské unie nebo Evropské centrální banky. Syriza k tomuto bodu dodává, že dluhy byly odpuštěny v roce 1953 Německu a něco podobného by mělo následovat nyní v Aténách.
2) Splacení zbývající části státního dluhu by bylo podmíněné ekonomickým růstem. Bez růstu by se splácení pozastavilo.
3) Uvolnění podmínek Paktu stability a růstu a zahájení projektu "European New Deal", kterým by EIB financovala především infrastrukturní projekty v Řecku.
4) Okamžité navýšení veřejných výdajů minimálně o čtyři miliardy eur.
5) Zavedení moratoria na dluhy převyšující 20 procent příjmů. Kdo by tedy dlužil více než pětinu svého příjmu, nemusel by své závazky splácet.
6) Zvýšit daň z příjmu na 75 % pro příjmy nad 500 tisíc eur ročně.
7) Zvýšit korporátní daně pro velké společnosti a zavést daň z luxusu.
8) Zavést daň z finančních transakcí.
9) Zákaz spekulování s finančními deriváty.
10) Radikální snížení výdajů na armádu.
11) Zvýšit minimální mzdu na 751 eur měsíčně (průměrná mzda činí 1004 eur).
12) Využít vládní budovy a banky pro ubytování lidí bez domova.
13) Zdarma distribuovat jídlo, energie a zdravotní péči všem, kdo to potřebují.
14) Státní dotace 30 procent na splátky hypoték pro rodiny ve finančních potížích.
15) Znárodnění řeckých bank.
16) Znárodnění velkých podniků z oblasti infrastruktury, služeb a energií.
17) Znárodnění soukromých lékařských zařízení.
18) Okamžité stažení řeckých vojáků z Afgánistánu a Balkánu – "Žádný řecký voják nesmí sloužit mimo hranice Řecka".
19) Ukončení spolupráce s Izraelem a podpora vytvoření palestinského státu na půdorysu hranic z roku 1967.
20) Vystoupení z NATO a zavření všech zahraničních vojenských základen na řeckém území.
Pro připomenutí je dobré dodat, že Syriza zvítězila v loňských volbách do Evropského parlamentu. Je samozřejmě možné, že strana může pod tíhou vládní odpovědnosti svůj program změnit, avšak investoři pracují s očekáváními a ta momentálně nejsou pro Řecko vůbec příznivá.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist