Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) zřejmě loni utrpěla první ztrátu od globální finanční krize.

Může za to vývoj na Ukrajině a v Rusku, řekl agentuře Reuters viceprezident banky András Simor.

EBRD rovněž oznámila, že objem úvěrů, které loni poskytla, stoupl na 8,9 miliardy eur (249,6 miliardy korun) z 8,5 miliardy eur v roce 2013. Banka však snížila svoji finanční pomoc Rusku o dvě třetiny na 600 milionů eur.

Podle Simora pokles hodnoty ruských investic kvůli oslabení rublu a rezervy na další možné ztráty v Rusku a na Ukrajině znamenají, že za celý rok 2014 banka patrně utrpěla ztrátu. Rubl a ukrajinská hřivna prudce klesají od března, kdy Rusko zabralo ukrajinský Krym. Po této akci následovaly sankce západních zemí vůči Moskvě. Dalším důvodem poklesu rublu je propad cen ropy, hlavní vývozní položky Ruska.

EBRD snížila investice v Rusku v rámci protiruských sankcí. Rusko je největší oblastí aktivit EBRD, která zde celkem investovala 5,8 miliardy eur. Druhé je Turecko a třetí Ukrajina.

Turecko však loni předběhlo Rusko v objemu nově získaných peněz. Investice zde stouply na 1,4 miliardy eur z 920 milionů eur. Ukrajině EBRD slíbila 1,2 miliardy eur, pokud splní závazky týkající se boje s korupcí.

EBRD byla založena v roce 1989 na pomoc bývalým komunistickým zemím při přechodu k tržnímu hospodářství. Zaměřuje se zejména na investice v soukromém sektoru. Od svého založení utrpěla ztrátu pouze pětkrát. Naposledy to bylo v krizových letech 2008 a 2009.

Po plné transformaci středoevropských zemí včetně Česka se banka začala angažovat i v dalších oblastech. Předloni poprvé investovala v arabských zemích severní Afriky.