Švýcarská centrální banka (SNB) ve čtvrtek šokovala finanční trhy zrušením limitu pro kurz domácí měny vůči euru, který zavedla před více než třemi lety. Švýcarský frank po rozhodnutí SNB posílil vůči jednotné evropské měně téměř o 30 procent. Banka zároveň ohlásila snížení úrokových sazeb.

SNB v roce 2011 zavedla politiku bránící poklesu kurzu eura vůči švýcarskému franku pod 1,20 CHF, aby zabránila negativním dopadům silné domácí měny na ekonomiku. Po čtvrtečním zrušení této politiky se euro propadlo až na 0,8052 franku. Později už byl kurz na hranici 1,04 franku za euro.

5 grafů, které popisují nečekaný zásah švýcarské centrální banky:

Euro zároveň kleslo na jedenáctileté minimum vůči americkému dolaru. Jednotná evropská měna spadla až na 1,1575 dolaru, tedy na nejnižší úroveň od listopadu 2003.

Na zrušení limitu pro kurz franku vůči euru zareagovaly i švýcarské akcie. Akciový index SMI, který zahrnuje dvacet předních švýcarských podniků, se propadal i o více než 12 procent. Mířil tím k nejprudšímu jednodennímu poklesu od roku 1989. Nakonec odepsal 8,67 procenta.

Prudký růst franku srazil zejména akcie švýcarských vývozců. Akcie výrobce hodinek Swatch, skupiny luxusního zboží Richemont a výrobce cementu Holcim se propadly o 11 až 16 procent a podobným tempem oslabily také akcie velkých evropských bank v čele s UBS.

Čtvrteční vývoj indexu SMI:

smifinal

Zdroj: Thomson Reuters

V minusu se (kvůli spekulacím ohledně růstu nákladů na úvěry poskytované bankou v zahraničních měnách v Maďarsku) objevily i akcie Erste. Po propadu k 515 korunám za jeden cenný papír nakonec uzavíraly na burze v Praze kolem hladiny 537 korun. Erste totiž pro agenturu Reuters tvrdí, že posílení franku nemá na její podnikání v Maďarsku dopad.

Podle prohlášení švýcarské centrální banky stanovený limit chránil tamní ekonomiku před "významnou újmou", v současnosti již ale není opodstatněný. Banka rovněž uvedla, že snížila svou depozitní úrokovou sazbu na minus 0,75 procenta z minus 0,25 procenta.

"Trh to naprosto zaskočilo," řekl k rozhodnutí centrální banky analytik Jonathan Webb ze společnosti Jefferies. Dodal, že SNB se tak pravděpodobně připravuje na předpokládané zahájení takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky Evropskou centrální bankou.

Masivní přesun krátkodobých peněz do franku se pak projevil negativně na řadě dalších měn. "V našem regionu se krok SNB podepsal na zlotém a forintu, které registrují výrazné ztráty proti euru. Koruna ovšem odolává," uvedl v poledne analytik Patrie Tomáš Vlk. Kurz koruny se navečer pohyboval kolem hladiny 27,90 Kč/EUR.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist