Daňová dohoda mezi obřím americkým internetovým prodejcem Amazon a Lucemburskem představovala podle evropských regulátorů pravděpodobně formu státní pomoci. Ukazují to odtajněné dokumenty, které v pátek zveřejnila Evropská komise. Brusel v nich vyjádřil pochybnosti, zda byla tato pomoc v souladu se zákony.

Evropská komise loni v říjnu oznámila, že zahájila hloubkové vyšetřování daňové dohody mezi Amazonem a Lucemburskem, kde firma vykazuje nejvíce zisků ze svého podnikání v Evropě. Ujednání, které pochází z roku 2003, prý mohlo firmu nespravedlivě zvýhodnit tím, že mohla platit nižší daně než konkurenti.

Podrobnosti k případu Brusel zveřejnil v pátek. V třiadvacetistránkovém dokumentu s datem 7. října stojí, že Lucembursko zřejmě poskytlo Amazonu nespravedlivé zvýhodnění. "Předběžný názor komise je ten, že daňové ujednání Lucemburska ve prospěch Amazonu z 5. listopadu 2003 představuje státní pomoc (...) a komise má v této fázi pochybnosti, pokud jde o soulad tohoto ujednání s vnitřním trhem," stojí v textu.

Vyšetřování je součástí širšího postupu Bruselu proti daňovým dohodám nadnárodních společností s jednotlivými státy EU. V případě Lucemburska vyvolala tato zkoumání otazníky nad bývalým dlouholetým ministerským předsedou Lucemburska, současným šéfem EK Jeanem-Claudem Junckerem, a jeho rolí v daňové politice této západoevropské země.

Pomocná společnost LuxOpCo

Dokument se zabývá strukturou fungování Amazonu v Evropě. Jako ústředí jeho evropských operací a jako provozovatel jeho evropských internetových stránek fungovala lucemburská společnost zvaná LuxOpCo. Ta podle komise shromažďovala příjmy z evropských webů Amazonu. Zároveň platila licenční poplatek lucemburské komanditní společnosti zvané Lux SCS, která v Lucembursku nemá povinnost odvádět daň z příjmů právnických osob.

Čistý obrat LuxOpCo byl v roce 2013 13,6 miliardy eur, což představovalo zhruba pětinu globálního prodeje firmy. Zmíněný licenční poplatek je přitom odečitatelný z daní. "Kdyby byl (tento poplatek) přehnaný, nadměrně by to snížilo daň placenou Amazonem v Lucembursku tím, že by se přesunuly zisky na nezdaněný subjekt z hlediska zdanění podnikových příjmů," stojí také v textu komise.

Ta mimo jiné podle agentury Reuters poznamenává, že Lucembursku trvalo pouhé dva týdny, konkrétně 11 pracovních dní, než daňové ujednání požadované Amazonem vyhodnotilo a přijalo.

Brusel vyšetřuje podobné dohody mezi Irskem a společností Apple, Nizozemskem a řetězcem kaváren Starbucks a mezi Lucemburskem a automobilkou Fiat. Nynější eurokomisařka pro hospodářskou soutěž, Dánka Margrethe Vestagerová chce dospět k rozhodnutí v těchto případech do druhého čtvrtletí. Příjemce nelegální státní pomoci musí obvykle vrátit tyto peníze danému státu.

Amazon uvedl, že žádný zvláštní daňový režim v Lucembursku neměl. Lucemburské ministerstvo financí uvedlo, že obvinění ze státní pomoci jsou v tomto případu neopodstatněná, napsal server BBC.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist