Čistý odliv kapitálu z Ruska se loni téměř ztrojnásobil na rekordních 151,5 miliardy dolarů (3,7 bilionu Kč). Oznámila to v pátek ruská centrální banka. Částka ukazuje, do jaké míry na ruskou ekonomiku doléhají mezinárodní protiruské sankce a napjaté vztahy se Západem kvůli krizi na Ukrajině.

Zhoršující se hospodářskou situaci Ruska odráží i páteční rozhodnutí agentury Fitch Ratings snížit známky úvěrové spolehlivosti třiceti ruských finančních institucí, včetně největší ruské banky Sberbank. Fitch přitom už minulý týden snížila rating celého Ruska o jeden stupeň na BBB-, tedy těsně nad spekulativní pásmo.

Rychlejší odliv kapitálu vedl během roku spolu s klesajícími cenami ropy a ukrajinskou krizí k prudkému propadu kurzu ruského rublu. V loňském roce tak rubl vůči americkému dolaru oslabil o více než 40 procent, od začátku letošního roku již klesl o dalších asi 11 procent.

TASS: Zrušení sankcí vůči Rusku podporuje sedm zemí Evropské unie včetně Česka - čtěte ZDE

Ruská centrální banka sesadila viceguvernérku zodpovědnou za měnovou politiku - čtěte ZDE

Odliv kapitálu se mohl odrazit i v klesajících investicích a na výkonu ruské ekonomiky, která směřuje do recese. Ministr financí Anton Siluanov už koncem loňského roku varoval, že ekonomika by letos mohla klesnout až o čtyři procenta. Země by tak zažila první recesi od roku 2009.

Ruská centrální banka v pátek také uvedla, že přebytek obchodní bilance Ruska za uplynulý rok činil 185,6 miliardy USD. Přebytek běžného účtu platební bilance pak za stejné období činil 56,7 miliardy USD.

Ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev loni 27. března předpověděl, že ze země by za celý rok 2014 mohl odtéci zahraniční kapitál v objemu kolem 100 miliard dolarů. O rok dříve činil odliv kapitálu asi 61 miliard USD.

Ruská centrální banka předpokládá, že letos dosáhne odliv kapitálu zhruba 118 miliard dolarů. Na této částce by se mělo velkou měrou podílet splácení zahraničních dluhů ruských podniků. Ty mají teď kvůli protiruským sankcím omezenou možnost refinancovat své dluhy novými zahraničními půjčkami.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist