Finanční úřady vybraly loni na dani z přidané hodnoty (DPH) 322,9 miliardy korun, tedy zhruba o 14 miliard korun více než v roce 2013. Na dani z příjmu právnických osob stát vybral téměř o 12 miliard více, přes 132 miliard korun. Vyplývá to z aktuálních dat Finanční správy ČR.

DPH i daň z příjmu právnických osob patří mezi takzvané sdílené daně, jejich výnosy tak putují do státního rozpočtu i do pokladen měst a krajů. Samotný státní rozpočet získal loni podle údajů ministerstva financí na DPH 230,2 miliardy korun, tedy o pět procent více. U firemních daní do rozpočtu šlo 89,4 miliardy korun, meziročně zhruba o desetinu více.

Ministerstvo financí nárůst u DPH odůvodnilo částečně vyšší mírou spotřeby proti původním odhadům. Vliv měly také nevyplácené nadměrné odpočty DPH za listopad a prosinec 2013 a opatření pro boj s daňovými úniky. U firemních daní lepší výběr jde na vrub především ekonomickému oživení.

Na odvodech z loterií finanční úřady loni vybraly 1,7 miliardy korun, předloni to bylo zhruba o 400 milionů korun více. V případě odvodů z loterií obce získávají 30 procent z celkových příjmů.

Na kraje připadá 8,92 procenta a na obce 23,58 procenta z celostátního hrubého výnosu daně z příjmů právnických osob a daně z příjmu fyzických osob. V případě DPH dostávají obce 20,83 procenta a kraje 7,86 procenta.

MF ovšem připravuje novelu zákona o rozpočtovém určení daní, která by měla podíl krajů u DPH zvýšit na 8,92 procenta. V roce 2016 by se tak podle materiálu měly zvýšit daňové příjmy krajů zhruba o 3,5 miliardy korun.

Základem pro výpočet nároku obce nebo kraje je 100 procent celostátního hrubého výnosu daně. Výjimkou je daň z příjmu fyzických osob z podnikání, kde je základem 60 procent z celkového výnosu. U daně z příjmů právnických osob je základ snížen o daň, kdy je poplatníkem sama obec nebo kraj.