Světová ekonomika zrychlí v letošním roce tempo růstu na 3,5 procenta z loňských 3,3 procenta. Odhad je ale horší, než se čekalo dosud. V aktualizaci výhledu světové ekonomiky to v úterý uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Globální hospodářský růst sice podpoří nižší ceny ropy, za kterými stojí ve velké míře převis nabídky nad poptávkou. Tento vývoj ale převáží některé nepříznivé faktory včetně slabších investic, odhadl také MMF, který zároveň zhoršil odhad hospodářského růstu mnoha vyspělých a rozvíjejících se tržních ekonomik.
MMF už v podzimním výhledu loni v říjnu snížil odhad letošního růstu na 3,8 procenta z dřívější předpovědi čtyř procent. Pro příští rok MMF čeká oživení, odhad ale zhoršil na 3,7 procenta z dosavadních čtyř procent. V loňském roce rostla globální ekonomika o 3,3 procenta.
Na podobě nového výhledu se od říjnové zprávy podílely čtyři stěžejní faktory. Kromě světových cen ropy, které od září klesly o zhruba 55 procent, to byly prohlubující se rozdíly v růstových tempech velkých ekonomik. Mezi nimi se mimořádně dobře vedlo Spojeným státům, zatímco všechny další velké ekonomiky v čele s Japonskem zůstaly za očekáváním. Třetím faktorem bylo pokračující zhodnocování dolaru a pokles hodnoty jenu a společné evropské měny eura, které oproti hodnotám v říjnové prognóze ztratilo zhruba dvě procenta. Podobu nejnovější zprávy ale určovaly i vyšší úrokové sazby v mnoha mladých tržních ekonomikách, především těch, které jsou zároveň vývozci komodit.
Čínská ekonomika loni rostla nejpomaleji za téměř čtvrt století - čtěte ZDE
Kypr odložil zákon o zabavování domů. Od MMF proto nedostane další peníze - čtěte ZDE
Pokud jde o vliv levnější ropy na světovou ekonomiku, MMF očekává, že světový hospodářský růst z ní bude těžit zhruba dva roky. Patrnější bude tento vliv na vyspělé ekonomiky dovážející ropu, kde se více odrazí v koncových cenách pro spotřebitele. Tento pozitivní vliv však podle odhadu MMF převáží předpokládané nižší tempo hospodářského růstu ve střednědobém výhledu u většiny velkých ekonomik kromě USA.
Pro vyspělé země letos měnový fond zlepšil svou předpověď na 2,4 procenta po loňském tempu 1,8 procenta. Americká ekonomika by letos měla zvýšit tempo na 3,6 procenta z 2,4 procenta v minulém roce.
Eurozónu čeká po loňském růstu o 0,8 procenta zrychlení na 1,2 procenta. Německo však zpomalí na 1,3 procenta z loňských 1,5 procenta. Zůstalo by tak za Španělskem, jemuž fond pro letošní rok předpovídá růst o dvě procenta.
Ekonomickou aktivitu v zemích sdílejících euro bude podle nové prognózy podporovat kromě levnější ropy i další uvolňování měnové politiky, nedávné znehodnocení eura a mírnější postoj v oblasti fiskální politiky.
Výrazné zpomalení růstu MMF předpokládá v Číně, která podle nejnovější prognózy letos poroste jen o 6,8 procenta oproti loňskému růstu 7,4 procenta. Japonsko, které v loňském třetím čtvrtletí spadlo do recese, zrychlí letos růst na 0,6 procenta z loňských 0,1 procenta.
MMF zároveň prudce zhoršil své předpovědi pro Rusko a další země Společenství nezávislých států. Rusku pro letošní rok předpovídá tříprocentní pokles po loňského růstu 0,6 procenta. Ještě v říjnové prognóze MMF předvídal, že ruská ekonomika letos stoupne o půl procenta.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist