Evropská centrální banka krátce po půl třetí odpoledne oznámila, že chce zahájit takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky, které zahrnuje tisknutí nových peněz a nákupy vládních dluhopisů.

Kromě toho, že vzápětí prudce oslabilo euro na jedenáctileté minimum, se rozhodnutí promítlo i do kurzu české koruny vůči dolaru nebo do hodnoty amerických akcií.

Evropské akcie výrazně posílily a obchodování nakonec uzavřely na sedmiletém maximu. Na růstu trhu se velkou měrou podílely banky a automobilky, které by měly těžit z nízkých úroků a slabšího eura.

Slabé euro by mělo podpořit letošní zisky evropských firem, zejména exportérů. Podle některých odborníků by mělo každé oslabení eura o deset procent zvýšit zisky podniků v eurozóně o šest až osm procent. Od květnového výstupu na 1,40 USD již jednotná evropská měna klesla o zhruba 19 procent.

Cena akcií rakouské bankovní společnosti Raiffeisen Bank International stoupla téměř o sedm procent, akcie francouzské banky Crédit Agricole si připsaly přes tři procenta. Výrazný nárůst zaznamenaly rovněž akcie francouzských automobilek PSA Peugeot Citroën a Renault.

Pražská burza ve čtvrtek odpoledne zrychlila po oznámení ECB růst. Index PX stoupl o 0,89 procenta na 961,04 bodu. Vyplývá to z výsledků burzy. Posílení růstu však bylo jen mírné. Podle analytiků začali investoři okamžitě vybírat zisky.

"(Celoevropský) index Stoxx 600 bezprostředně reagoval výrazným růstem přes jedno procento, poté však investoři začali vybírat své zisky," popsal reakci trhů na oznámení analytik Komerční banky Miroslav Frayer. Evropský index se tak před závěrem obchodování opět blížil ke středeční výši.

Rovněž pražská burza zrychlila růst, i když ne výrazně. Ve středu činil 0,38 procenta, ve čtvrtek byl o zhruba půl procentního bodu vyšší. Burzu táhly nahoru hlavně akcie rakouské bankovní skupiny Erste, které dosáhly největšího objemu obchodů z hlavních emisí a posílily o 4,19 procenta na 566,6 koruny.

Druhé nejvýraznější zdražení zaznamenaly cenné papíry další rakouské skupiny, pojišťovny VIG, které si připsaly 2,32 procenta na 1059 korun. "Erste a VIG přidávají v návaznosti na vývoj finančního sektoru v západní Evropě," sdělil Frayer.

Posílení burzy přibrzdily ztráty emisí energetické společnosti ČEZ a operátora O2.

Krok ECB pomohl koruně, zlotému i forintu

Česká měna se ve čtvrtek vůči dolaru vrátila k nejslabším úrovním za devět let. Následovala oslabení eura a se ztrátou zhruba 30 haléřů končila na 24,39 Kč/USD. K euru koruna k 17:00 proti středečnímu závěru posílila o desetník na 27,83 Kč/EUR. Vyplývá to z informací serveru Patria Online.

Marek Dřímal z investičního bankovnictví Komerční banky upozornil, že vůči euru vedle koruny posilovaly také polský zlotý a maďarský forint. "Regionální měny reagovaly na oznámení kvantitativního uvolňování ECB pozitivně," shrnul.

Euro klesalo i k dalším měnám. Jeho oslabování například přimělo dánskou centrální banku, aby ve snaze omezit růst domácí měny již podruhé v tomto týdnu přikročila ke snížení svých úrokových sazeb.

Rozhodnutí Evropské centrální banky částečně ovlivnilo také cenu ropy, která nadále na světových trzích zlevňovala. Krok ECB tlačí vzhůru kurz dolaru, což má negativní vliv na poptávku po ropě a dalších komoditách obchodovaných v této měně. Ceny ropy ale klesají i kvůli vysokým zásobám v USA.

Americké akcie v první polovině čtvrtečního obchodování zpevňovaly. "Dnes je to celé o ECB," uvedl podle agentury Reuters analytik Jeff Kravetz ze společnosti U.S. Bank Wealth Management. Růst akciového trhu nicméně zbrzdily nepříznivé výsledky některých amerických podniků jako Verizon nebo American Express.

Panevropský akciový index FTSEurofirst 300 ve čtvrtek posílil o 1,6 procenta a uzavřel na nejvyšší úrovni za sedm let. Index německých akcií DAX se během obchodování vyšplhal až na nové rekordní maximum.

Výnosy u německých desetiletých dluhopisů sestoupily na rekordní minimum 0,377 procenta. Před Draghiho projevem se přitom nacházely mírně nad 0,5 procenta. Na rekordní minima klesly také například desetileté dluhopisy italské a španělské vlády.