Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's v pondělí snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska o jeden stupeň na známku BB+. Znamená to, že Rusko přišlo o investiční rating, takže řada finančních institucí teď bude nucena ruské cenné papíry prodat.

Ruský ministr financí Anton Siluanov reagoval prohlášením, že rozhodnutí agentury S&P ukazuje "pesimismus" této agentury a nezohledňuje silné stránky ruské ekonomiky. Dodal také, že rozhodnutí pravděpodobně neovlivní kapitálové trhy, protože se očekávalo a bylo s předstihem započítáno do cen.

Podle analytika Nicholase Spira ze společnosti Spiro Sovereign Strategy však zhršení ratingu potvrzuje závažnost ruské ekonomické a finanční krize. "Je těžké to (snížení ratingu) zpochybňovat, vzhledem k úrovni cen ropy a vzhledem k tomu, že Rusko se v podstatě nachází v bankovní krizi," podotkl analytik Lars Christensen ze společnosti Danske Bank.

Ruský rubl po zhoršení ratingu prohloubil pokles, k americkému dolaru tak ztrácel zhruba sedm procent. 

Rubl oslabil i kvůli obavám z rozšíření sankcí. Ty Rusku hrozí kvůli vyostření bojů na Ukrajině. "Riziko nových sankcí vůči Rusku v důsledku zhoršující se situace na Ukrajině vytváří na ruskou měnu silný tlak," uvedl podle agentury Reuters analytik Ivan Kopejkin ze společnosti BKS Express.

Podle listu Financial Times se Rusko stalo první zemí ze skupiny BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína), jejíž rating už není v investičním pásmu. Výhled ruského ratingu je navíc negativní, což signalizuje, že S&P by mohla v budoucnu přikročit k jeho dalšímu zhoršení.

Ruská ekonomika se nyní potýká s negativními dopady prudkého poklesu cen ropy. Hospodářský růst navíc podkopávají sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

S&P v pondělí uvedla, že vyhlídky ruské ekonomiky se zhoršily. Dvě zbývající hlavní ratingové agentury Moody's Investors Service a Fitch Ratings nyní hodnotí úvěrovou spolehlivost Ruska nejnižším investičním stupněm.

Úvěrový rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si za velmi nízký úrok.

Pokud je rating ve spekulativním pásmu, nemohou do dluhopisů daného subjektu investovat velcí institucionální investoři, jako jsou například penzijní fondy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist