Tisíce českých firem nedodržují nový německý zákon. Ani čtyři týdny po začátku jeho platnosti nevědí, jak se mají zachovat. Německá daňová správa nově chce, aby byl podle tamní legislativy placen každý, kdo na území této země pracuje. Tedy i řidiči, kteří tudy projíždí.
Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info
"Svaz dopravců nám radí, abychom se zákonem neřídili, svaz logistiky zase doporučuje zákon dodržovat," říká šéf společnosti Dachser Petr Kozel.
I přes pokutu, která může dosáhnout až půl milionu eur, tedy téměř čtrnáct milionů korun, se firma rozhodla (ač je pobočkou německého koncernu) nová pravidla kvůli "zjevné byrokracii" nenásledovat.
Dodržení zákona totiž není jednoduché. I když se česká firma rozhodne, že svým zaměstnancům, kteří jsou zrovna v Německu, vyplatí výrazně vyšší německou minimální mzdu, tedy 8,5 eura za hodinu (236 korun, v Česku je to jen 55 Kč), úřadování tím nekončí.
Každý takový zaměstnanec se musí německým úřadům předem ohlásit. Neplatí to jen pro ty, kteří si vydělávají více než tři tisíce eur měsíčně, což se v Česku týká jen vyššího managementu. V roce 2015 firmy překvapuje i povinnost informace oznamovat faxem nebo poštou na celní správu v Kolíně nad Rýnem. Samozřejmě v němčině. Všechny doklady by pak měly být archivovány v Německu po dobu nejméně dvou let, aby se k nim německý úředník snadno dostal. Povinnost se týká i těch, kteří na německém území ujedou jen pár kilometrů - například při cestě ze Salcburku do Innsbrucku.
Němečtí úředníci chtějí vědět dopředu o každé pracovní cestě na německém území a mít možnost zpětně zkontrolovat, zda si tam cizinec nevydělává méně než nejhůře placený Němec. Už dnes je přitom jisté, že například řidiči kamionů pobírají menší platy, i když se k nim připočítají diety.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.