British Airways od konce dubna radikálně změní způsob udělování leteckých mil. Nový systém zvýhodní zákazníky, kteří platí za vyšší komfort a létají business nebo první třídou. Naopak pro ty, kteří využívají economy letenky, nové schéma ubere tři čtvrtiny z dosavadního počtu mil.

Zatímco nyní za lístek z Londýna do New Yorku cestující získá 3 458 mil, od konce dubna to bude už jen 865 mil. A zatímco dnes si za podobnou cestu "vydělá" zákazník na let z Londýna do Milána, na jaře to nebude stačit ani na krátký výlet.

Systém British Airways s názvem Avios patří k jednomu z největších na světě a využívá ho 6,4 milionů cestujících. cestující už na změny zareagovali s nelibostí, upozornil server The Guardian.

Nejvíce se změny dotknou cestujících, kteří využívají pro lety po Evropě regionální letiště. Nyní je k letu z Glasgow do Madridu s přestupem v Heathrow potřeba 9 tisíc věrnostních mil a 35 liber za poplatky, od dubna se počet potřebných mil zdvojnásobí.

Změny naopak nahrávají cestujícím z business a první třídy, hodnota jejich bodů vzroste o dvě třetiny. V současnosti za let z Heathrow do New Yorku získají 5 187 mil, nově to bude 8 645 mil za jednosměrnou letenku. Podle vedení firmy je takový přístup férovější, zákazník má možnost za dražší letenku získat více mil.

British Airways budou také rozdílně odměňovat za lety ve špičce a mimo ni - po většinu roku mimo období Vánoc nebo prázdnin na letenkách vydělají cestující méně mil než dosud.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist