Problém socialismu není v tom, že nakonec dojdou peníze, které vláda bere lidem. Problém tkví v tom, že dojdou peníze z prodeje ropy. Tedy alespoň v případě Venezuely. Ta nemá ani tak vlastní ekonomiku jako velmi špatně spravovanou těžbu ropy na export. Ta dotuje všechno ostatní. V době, kdy byly ceny ropy nad 100 dolary za barel, to fungovalo. Nyní leží pod 50 dolary za barel a vláda slovy bývalého ministra Ricarda Hausmanna podvedla vlastní lidi vysokou inflací a nedostatkem zboží. Nyní může přijít i nesplácení dluhů věřitelům.
Levná ropa ohrožuje Venezuelu i Nigérii. V zemích chybějí základní potraviny - čtěte ZDE
Venezuela je v recesi a čekají ji reformy. Prezident z toho viní opozici - čtěte ZDE
Venezuela má největší ropné rezervy na světě a vše by tedy mělo být jinak. Měla by být bohatou zemí, namísto toho ale neustále chudne. Příčinou je mizerná správa země, která představuje z hlediska světové historie naprostou výjimku. Problém je jednoduchý: Vláda předstírá, že ekonomika bude fungovat jen proto, že se bude předstírat, že funguje. Myslí si, že může tisknout neomezené množství peněz bez toho, aby zažehla inflaci. Věří, že nedostatek zboží vyřeší tím, že lidem zabrání stát ve frontách. Jde o triumf ekonomického tmářství.
Venezuela má sice největší rezervy, těžba ale nejvyšší na světě není. Chavez a nyní Maduro odradili zahraniční investice a státní ropnou společnost poškodili tak, že její produkce klesla od roku 1999 o 25 %. A klesají i exporty. Režim se sice snažil pomoci chudým, utratil při tom ale mnohem více, než si mohl dovolit. Vláda dnes dosahuje deficitů ve výši 14 % HDP a tuto díru lze zaplnit pouze tištěním peněz. Ty tak ale ztrácejí hodnotu a není divu, že inflace oficiálně dosahuje 64 %, ve skutečnosti se však může pohybovat kolem 179 %. Bank of America odhaduje, že pokud se systém nezmění, zvýší se inflace možná až na 1 000 %.
Žiju vypůjčený život, všechny luxusní věci jsou na rok, říká Miss Universe - čtěte ZDE
Venezuelu trápí "cválající inflace";. Ceny za jediný rok vyletěly o 63 procent - čtěte ZDE
Vláda se snaží inflaci zabránit tak, že prodejcům říká, za jaké ceny mohou prodávat. Takové ceny ale nepokrývají náklady a vláda je tedy musí dotovat. Kvůli nedostatku dolarů musí země omezovat i své dovozy. Vše dospělo do fáze, kdy se ani neobjevují panické výběry peněz z bank, protože v nich nikdo peníze nemá. Namísto „runu na banky“ existují „runy na supermarkety“. Vláda musí používat armádu na to, aby se zachoval alespoň nějaký pořádek. A nyní přišla s inovativní strategií, jak se s frontami vypořádat: Místa ve frontách jsou na příděl.
Venezuela si prochází tragédií, kterou stvořil člověk. Ten, který za ní stál, ji nevyřeší. Maduro dává vinu „parazitům ze soukromého sektoru“. Ministr zodpovědný za potraviny zase nechápe, v čem je problém, protože on sám musí čekat ve frontách na fotbalové zápasy. Lenin tvrdil, že nejlepším způsobem, jak zničit kapitalismus, je zničit měnu. Ukazuje se ovšem, že to funguje i v případě socialismu.
Autorem je Matt O'Brien.
Zdroj: Washington Post, Wonkblog
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist