Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Česká národní banka zveřejní seznam měnových finančních institucí k 31. lednu 2015.

Praha. Uskuteční se konference na téma Aktuální stav a budoucnost sítí elektronických komunikací. Pořádá Český telekomunikační úřad ve spolupráci s Českou vědeckotechnickou společností.

Praha. Český statistický úřad zveřejní zaměstnanost a nezaměstnanost v ČR podle výsledků výběrového šetření pracovních sil za 4. čtvrtletí 2014.

Londýn. Britská ropná společnost BP zveřejní hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí.

New York. Americká mediální společnost Gannett, která je největším vydavatelem novin v USA, zveřejní hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí.

New York. Americká mediální a filmová společnost Walt Disney oznámí hospodářské výsledky za první fiskální čtvrtletí.

Peking. Čínský výrobce osobních počítačů Lenovo Group zveřejní hospodářské výsledky za třetí finanční čtvrtletí.


Rekvalifikaci mají v plánu čtyři z pěti nezaměstnaných

Přibližně 80 procent nezaměstnaných uvažuje o rekvalifikaci a každý čtvrtý se jí už zúčastnil. Při hledání kurzů jsou lidé velmi aktivní, 40 procent si ho najde samo, z nich více než polovina pátrá na internetu. Vyplývá to z průzkumů portálu Prace.cz, kterého se zúčastnilo 2320 lidí.

Celkem 58 procentům lidí pomohla rekvalifikace při hledání nové práce. Nejčastěji lidé volí profesi účetní, kosmetičky či maséra. Oblíbené jsou také kurzy základů podnikání, práce s počítačem, zlepšování se v administrativě, zvyšování kvalifikace řidičů (oprávnění C a vyšší), případně na získání průkazu na řízení vysokozdvižného vozíku. Vedle těchto oblíbených kurzů se lze rekvalifikovat i na vizážistku, turistického průvodce nebo instruktora fitness.

Od roku 2012 je možné si rekvalifikaci najít vlastními silami, nechat schválit a následně i proplatit od Úřadu práce ČR. Takové rekvalifikace podle zkušeností personalistů také dopadají nejlépe, protože uchazeči mají větší motivaci se uplatnit v oboru, který si zvolili sami. Zájemce může během tří let vyčerpat až 50 000 korun. Nezaměstnaní této možnosti využívají často. Podle výsledků šetření Prace.cz si 64 procent lidí nechalo kurz zaplatit právě Úřadem práce ČR, 21 procent nezaměstnaných si ho platilo samo. Dotace od Úřadu práce ČR lze získat i na dojíždění na kurz.

Intel koupí německého výrobce čipů Lantiq

IntelAmerický čipový gigant Intel koupí německého výrobce komunikačních čipů Lantiq. Akvizicí rozšíří nabídku čipů používaných pro přístroje, které se mohou připojit na internet. Cenu firmy nezveřejnily. Lantiq býval divizí firmy Infineon. V roce 2009 ho za 250 milionů eur (6,9 miliardy korun) koupila soukromá investiční společnost Golden Gate Capital.

Lantiq se také specializuje na širokopásmové a wi-fi připojení. Vlastní více než 2000 patentů pokrývajících širokopásmové komunikační spojení. Technologické firmy masivně sázejí na propojení domácích přístrojů s internetem a věří, že jim v budoucnosti pomohou k růstu příjmů a zisku.

Začíná obchodní konference Retail Summit 2015

V Praze dnes začíná největší středoevropská obchodní konference Retail Summit s podtitulem Hledání nových cest. Klíčovými tématy 21. ročníku budou "omni-channel retailing" a šance kamenného obchodu v podmínkách prudké expanze e-commerce.

Zahajující část prvního dne se zaměří na celkový kontext trhu a jeho výhled. Vystoupí v ní mimo jiné prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková, prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý či europoslankyně a členka evropského výboru pro vnitřní trh Dita Charanzová. Mezi řečníky vystoupí i ministr zemědělství Marian Jurečka.

Retail Summit 2015 přinese i intenzivní diskuse ve 12 sekcích, tematicky zaměřených na hlavní aspekty hledání nových cest. Na programu jsou diskuse např. k trendům a vyhlídkám nákupních center, českým potravinám či éře privátních značek. Dění budeme sledovat na IHNED.cz on-line.

Řecko chce vyměnit současný dluh za dluhopisy vázané na růst

Řekové oslavují vítězství strany Syriza ve volbách.Řecko navrhuje vyměnit svůj současný nesplacený dluh za dluhopisy vázané na ekonomický růst. Řekl to v rozhovoru pro list The Financial Times řecký ministr financí Janis Varufakis. Atény přitom podle něj nebudou po věřitelích žádat odpis dluhu 315 miliard eur (8,8 bilionu korun). Místo snahy o odpis dluhu chce Řecko usilovat o jeho výměnu, která by snížila dluhovou zátěž země, včetně výměny za dva nové typy dluhopisů. První typ dluhopisů, který by byl spojený s ekonomickým růstem, by nahradil dluh z evropských záchranných úvěrů. Druhý, nazývaný věčné dluhopisy, by nahradil řecké dluhopisy vlastněné Evropskou centrální bankou.

Vláda plánuje představit detaily svých nových plánovaných kroků evropským partnerům do konce února. Ministr také doufá, že se Řecku podaří zajistit čtyřměsíční překlenovací program, který by trval do 1. června. Program počítá s tím, že by Evropská centrální banka držela nad vodou finanční systém Řecka tím, že by mu nadále dodávala likviditu za příznivých podmínek.

Tržby ruských obchodům s elektronikou Eldorado loni rostly

Největší ruské síti obchodů s elektronikou a domácími spotřebiči Eldorado vzrostly v loňském roce tržby o 16,2 procenta na 131,7 miliardy rublů (47,1 miliardy Kč). Příznivé výsledky firma zaznamenala ve všech obchodních segmentech. Svoji strategii zaměřuje primárně na masový trh. Od roku 2012 rozvíjí v Rusku on-line obchody se speciálními výdejnami zboží a patří mezi nejrychleji rostoucí společnosti v prodeji přes internet. Eldorado vlastní česká investiční společnost PPF.

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera investuje do řady odvětví, od bankovnictví a finančních služeb přes telekomunikace, pojišťovnictví, nemovitosti, oblast energetiky a těžbu nerostů, zemědělství, maloobchodní služby až po biotechnologie. Působnost PPF sahá ze střední a východní Evropy přes Rusko až do Asie.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru