Excalibur Army získala licenci k výrobě obrněných pandurů pro vybraná teritoria východní Evropy a Asie. Uvedl to v úterý deník E15 s odvoláním na mluvčího společnosti Excalibur Group Andreje Čírtka. Excalibur podle listu získal exkluzivitu na licenční výrobu osmikolových transportérů od americké General Dynamics Land Systems, respektive její rakouské pobočky Steyr.

Vůbec první zakázkou bude podle listu pozáruční servis 107 obrněnců pro českou armádu za 182 milionů korun. Rámcový kontrakt je zatím naplánován do roku 2016, pak se prý předpokládá uzavření dalšího. "Dále budou obě společnosti usilovat o dodávku dvou desítek štábních a velitelských pandurů za více než jednu miliardu," uvedl deník.

Firma se dosud zaměřovala na opravy a modernizaci starších těžkých zbraní ze zemí bývalého východního bloku. "Techniku východní provenience lze i nadále přestavovat a modernizovat, ale časem se její možnosti vyčerpají," cituje E15 výkonného ředitele skupiny Excalibur Army Petra Němce. Podle Čírtka platí exkluzivita do roku 2039. "Zcela klíčová je změna v orientaci z východní techniky na západní," řekl deníku mluvčí.

Do skupiny Excalibur Army patří několik výrobních a skladovacích společností. Firma Excalibur Army vlastní vojenský opravárenský podnik ve Šternberku na Olomoucku, který předloni koupila od ministerstva obrany za 152 milionů korun, či bývalý vojenský opravárenský podnik v Přelouči na Pardubicku. Skupina Excalibur Army zaměstnává zhruba 400 lidí. Majitelem mateřské společnosti Excalibur Army CZ je podnikatel Jaroslav Strnad, který spoluvlastní automobilku Tatra Trucks.

O Excalibur Army se v posledních týdnech psalo i v souvislosti s tím, že jde o jednu z firem, která má ve Vrběticích, kde vybuchl muniční sklad, uskladněnu munici.