Australská rezervní banka (RBA) v úterý snížila hlavní úrokovou sazbu na rekordní minimum 2,25 procenta. Snaží se tak podpořit domácí ekonomiku, na kterou doléhají klesající ceny komodit. Ke snížení sazeb se odhodlala poprvé od srpna 2013.

Hlavní úrokovou sazbu snížila o čtvrt procentního bodu, a překvapila tak mnohé ekonomy, kteří očekávali, že banka bude se snížením sazeb vyčkávat na pozdější období roku. Slabá inflace jí ale poskytla více prostoru ke stimulaci domácí ekonomiky.

Australský dolar se po oznámení o snížení sazeb propadl vůči americké měně na šestileté minimum 0,75 USD. Akciové trhy ale stouply a burzovní index S&P/ASX 200 se vyhoupl nejvýše za sedm let.

Austrálii se během globální finanční krize podařilo vyhnout se hospodářské recesi. Přispěl k tomu roky trvající prudký rozvoj důlního průmyslu. Ekonomika Číny, která je největším australským vývozním trhem, ale zpomaluje a ceny komodit jako železná ruda nebo uhlí klesly.

Snížením sazeb se Austrálie zařadila mezi jiné centrální banky velkých ekonomik, které také uvolňují svou měnovou politiku. Ve srovnání s masivními podpůrnými programy, které se rozhodly poskytnout centrální banky v Evropě a v Japonsku stagnujícím domácím ekonomikám, je ale australský krok podle pozorovatelů relativně skromný. Banka ale na jejich krok musela zareagovat už jen proto, aby zabránila domácí měně v růstu na úroveň, kde by již nebyla konkurenceschopná.

RBA ještě v prosinci naznačovala období stability pro svou měnovou politiku. Guvernér RBA Glenn Stevens ale nyní varoval, že k dosažení vyrovnaného růstu domácí ekonomiky budou pravděpodobně potřeba právě nižší úrokové sazby.