Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Český statistický úřad zveřejní maloobchodní tržby za rok 2014 a loňský prosinec.

Praha. Pokračuje dvoudenní 21. ročník obchodní konference Retail Summit 2015 s podtitulem Hledání nových cest. Na konferenci se setkají přední domácí i zahraniční podnikatelé, manažeři i experti.

Praha. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek vyhodnotí Operační program Podnikání a inovace za rok 2014.

Stockholm. Švédská mediální společnost Modern Times Group (MTG), která v tuzemsku vlastní televizi Prima a další stanice, oznámí výsledky hospodaření za loňský rok.

New York. Nadnárodní tabáková společnost Philip Morris International zveřejní hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí.

ČSA se zaměří na lety do Evropské unie

České aerolinie od jara změní strategii a po letech orientace na východní trhy začnou přidávat lety do zemí Evropské unie. Důvodem je pokles zájmu o lety do zemí bývalého Sovětského svazu. Uvedl to server iDnes.cz. Od jara firma chystá spuštění linek do Porta, Liverpoolu, Atén, Bordeaux a Stavangeru. Vyplývá to z informačního dopisu, který ČSA poslaly svým prodejcům, napsal server.

ČSA na orientaci směrem na východ vydělávaly, těžily především ze svého dobrého postavení na ruském trhu. Cestujících z těchto zemí začalo ale prudce ubývat. V důsledku propadu ruského trhu firma odsune start nových linek do Kazaně a Kaliningradu. Už v zimě musely ČSA seškrtat některé lety například do Moskvy, případně nasadit menší letadla.

Rusko může kvůli cenám ropy přijít až o 160 miliard dolarů ročně

Elvira NabiullinováRusko může ročně přijít až o 160 miliard dolarů (3,9 bilionu korun), pokud cena ropy zůstane v průměru na 45 dolarech za barel. Uvedla to v úterý guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová. "Pokles cen ropy ze 100 na 45 dolarů za barel způsobil podle našich odhadů pokles příjmů z vývozu v celoročním přepočtu o 160 miliard USD," řekla Nabiullinová novinářům.

Cena ropy Brent v lednu přechodně klesla až na 45 dolarů za barel. V posledních dnech se ale zvyšuje a dostala se již nad 55 dolarů. Stále je však jen poloviční ve srovnání s loňským létem. Nabiullinová také novinářům řekla, že měnová politika centrální banky zůstane navzdory nedávnému snížení úrokových sazeb zpřísněná a banka se bude snažit udržet hlavní úrok nad mírou inflace. V pátek centrální banka nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu o dva procentní body na 15 procent a uvedla, že tímto krokem chce podpořit ekonomický růst.

Majiteli Louis Vuitton, Hennessy nebo Dior stoupl zisk o 64 procent

Francouzský výrobce luxusního zboží LVMH loni zvýšil čistý zisk o 64 procent na 5,65 miliardy eur (156,9 miliardy Kč). Za růstem je ale hlavně prodej podílu ve výrobci kabelek Hermès. Bez tohoto vlivu zisk naopak klesl, a to poprvé za pět let. Na vině je hlavně slabší prodej luxusních koňaků v Číně, uvedla dnes firma.

LVMH loni získala z prodeje třiadvacetiprocentního podílu ve firmě Hermès 2,81 miliardy eur. LVMH vlastní také luxusní značky Louis Vuitton, Dior, Fendi, Bulgari, Moët & Chandon či Hennessy. Zisk bez zahrnutí mimořádných položek se ale o pět procent snížil a dosáhl 5,7 miliardy eur. Tržby loni stouply o šest procent na 30,6 miliardy eur.

Ceny ropy se dostaly nad úroveň 50 dolarů za barel

Ilustrační fotoSvětové ceny ropy v úterý pokračovaly v silném růstu a za poslední čtyři dny získaly už téměř 20 procent. To je největší nárůst od ledna 2009. Trh reagoval hlavně na rozhodnutí britského ropného koncernu BP omezit investice, které přišlo po zprávách o výrazném poklesu počtu vrtů v USA. Ropu ale podpořil i pokles kurzu dolaru spolu s rostoucím přesvědčením části investorů, že ceny minulý týden dosáhly v rámci současného sestupného trendu dna.

Cena severomořské ropy Brent po 20.00 SEČ přidávala proti pondělnímu závěru kolem sedmi procent na 58,55 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI vykazovala růst zhruba o osm procent na 53,87 USD. Oba typy ropy přitom získaly od středečního závěru kolem devíti dolarů, což je zhruba 19 procent. Ve středu ráno se cena WTI pohybovala okolo 52,38 dolaru za barel a cena ropy Brent na úrovni 57,63 dolaru za barel.

Ukrajina zaplatí za ruský plyn méně

Ukrajina zaplatí v prvním čtvrtletí za ruský plyn méně než v předchozích třech měsících. Oznámil to v úterý mluvčí ruské státní plynárenské společnosti Gazprom Sergej Kuprijanov. Cena klesne na 329 dolarů (téměř osm tisíc korun) za 1000 metrů krychlových z 378 dolarů, které Ukrajina platila ve čtvrtém čtvrtletí. Za poklesem ceny plynu je pokles ceny ropy na světových trzích.

Kontrakty Gazpromu jsou vázány na vývoj cen ropy. Ta se od loňského června snížila zhruba o polovinu. Ukrajina a Rusko se po několikaměsíčních tvrdých jednáních dohodly na zimních dodávkách ruského plynu na Ukrajinu loni koncem října. Dohoda je platná do konce března a její součástí je i to, že Ukrajina musí platit za dodávky předem.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru