Generální ředitelka brazilské státní ropné skupiny Petrobras a pět dalších výkonných představitelů firmy kvůli rozsáhlému korupčnímu skandálu rezignovali.

Oznámení přichází den poté, co se šéfka firmy Petrobras Maria das Gracas Fosterová setkala s brazilskou prezidentkou Dilmou Rousseffovou. Korupční skandál zasahuje do nejvyšších pater brazilské politiky.

Společnost uvedla, že v pátek se sejde její správní rada, aby jmenovala nové výkonné ředitele.

Petrobras je jednou z největších brazilských firem a jednou z předních světových společností v těžbě ropy z mořského dna. V posledních letech firma objevila masivní ropná pole v pobřežních vodách, ve kterých by mohlo být až 100 miliard barelů ropy.

Firmou však několik měsíců zmítá korupční skandál týkající se nejen vedení společnosti, ale také šéfů mnoha brazilských stavebních firem.

Brazilský státní žalobce podle agentury AP uvedl, že v souvislosti s podezřením z úplatků vyšetřuje přes 230 firem všech velikostí. Obvinění zatím hrozí 86 lidem, včetně několika nejvyšších představitelů hlavních brazilských stavebních a inženýrských firem, kteří byli zatčeni. Očekává se, že bude obviněno i několik politiků, převážně kongresmanů.

Žalobce zatím odhalil úplatky za 800 milionů dolarů (19,4 miliardy korun), částka by však měla narůstat, protože vyšetřování ještě neskončilo.

Sama Fosterová z přímé účasti ve skandálu obviněna nebyla. Je jí nicméně kladeno za vinu, že ignorovala náznaky podvodů, na které ji upozorňovali někteří zaměstnanci. Fosterová to však vehementně popírá.

Petrobras minulý týden zveřejnil své finanční výsledky za třetí čtvrtletí, nebyl však schopen vyčíslit rozsah ztrát z korupčního skandálu, což zklamalo akciové trhy. Externí auditor PwC pak odmítl podepsat výsledky hospodaření, dokud nebude jasný finanční dopad skandálu.

Akcie Petrobrasu za poslední rok ztratily zhruba 35 procent hodnoty. Na zprávu o rezignaci Fosterové ve středu zareagovaly růstem o téměř 14 procent, než zisky zmírnily.