Původně se hovořilo o tom, že by měla druhá generace kurzarbeitu fungovat od ledna, pak od jara… Jak je tomu v současné době?
Na jaře to rozhodně nebude, teď se hovoří o 1. červenci. I když pochybuji, že se vše stihne v termínu, to nemůže vyjít. V únoru by měl být návrh teprve projednávaný a zamířit do Poslanecké sněmovny. Kurzarbeit se musí následně doplnit do zákona o zaměstnanosti. Otázkou také je, jak rychle vše projde Senátem. Závisí to pochopitelně na tom, jak bude návrh vypadat, protože poslanecká iniciativa je nezměrná. Je možné, že bude Senát bojovat, aby se návrh upravil a šel zase zpátky.
Prvnímu kurzarbeitu (projekt Vzdělávejte se pro stabilitu) bylo vyčítáno, že přišel pozdě, nevypadá jeho druhá verze na něco podobného?
Nebudu nic popírat, pozdě by bylo, i kdyby začal fungovat už teď. Ale my si říkáme, že, když jsme tomu všichni - sociální partneři i zástupci vládní strany - věnovali tolik času a vyjednávání, tak je potřeba to dotáhnout do konce. Aby byl kurzarbeit zakotvený v právním řádu a dal se kdykoliv použít. Nevíte, kdy přijde povodeň, nevíte, kdy přijde vlna ekonomických problémů, musíte na ně být připravení.
U nás je kurzarbeit, jak zmiňujete, určený pro případy přírodních katastrof a ekonomických krizí. V Německu existuje například ještě sezonní kurzarbeit. Proč je tomu u nás jinak?
S kurzarbeitem se začínalo v době krize, původní myšlenka byla, aby byl využitelný pro obdobné situace. Časem jsme došli k tomu, že se zaměření rozšíří a že by měl napomoci firmám i v případě přírodních katastrof. Původně existoval návrh, aby byl využitelný i při strukturálních změnách v podnicích a podobně. Od toho se ale odstoupilo. Podle nás by to totiž bylo zneužitelné - český člověk je v tomhle ohledu opravdu vynalézavý.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist