Výdaje obyvatel Číny za zahraniční turistické cesty se loni zvýšily o 28 procent na rekordních 165 miliard dolarů (čtyři biliony korun) a zaznamenaly nejvyšší procentní nárůst za dva roky.
Vyplývá to z údajů, které zveřejnil čínský státní úřad pro správu deviz. Na vysoké výdaje turistů z Číny reagují i vlády jednotlivých zemí, které se snaží z peněz čínských turistů získat co největší podíl. Mění se tak pravidla pro vydávání víz a podepisují letecké dohody.
Disponibilní příjmy Číňanů stabilně rostou a zájmu o cestování nahrává také příznivý vývoj směnných kurzů. Čínský jüan loni vůči japonskému jenu a australskému dolaru stoupl o více než deset procent. Zisk vůči euru byl dokonce ještě vyšší, činil více než 14 procent, a minulý měsíc jüan stoupl k euru na nový rekord.
Vlády blízkých i vzdálených zemí se proto snaží přilákat do své země co nejvíce čínských turistů. Loni v listopadu podepsaly Spojené státy s Čínou významnou dohodu o rozšíření vydávání víz pro čínské turisty. Malajsie a Indonésie zase letos chtějí zrušit víza pro čínské turisty a Thajsko uvažuje o zrušení poplatků za víza. Austrálie už v lednu podepsala s Čínou dohodu o rozšíření leteckého spojení z Pekingu, Šanghaje a Kantonu, a to s okamžitou platností.
Čínské turisty se snaží přilákat i Česká republika. Jedná se například o zavedení přímé linky mezi Prahou a Čínou, kterou je ochotno pobídkami podpořit i ministerstvo dopravy. Česká televize navázala loni spolupráci s největší čínskou státní televizí China Central Television. Obě televize si navzájem vymění pořady a ČT do Číny pošle hlavně cestopisy z různých koutů České republiky.
V Praze se také natáčel čínský film, který se má v kinech objevit letos 14. února. Propagační akce organizují i jednotlivé kraje. V roce 2013 se v českých hotelech a penzionech ubytovalo přes 174 tisíc turistů z Číny a podle odhadů měl tento počet loni vzrůst o 11 procent.
Číňané utrácejí stále víc i v České republice. Podíl výdajů čínských turistů na celkových výdajích návštěvníků ze zemí mimo Evropskou unii se loni zvýšil o čtyři procentní body na 14 procent. Průměrná výše nákupů, které uskutečnili čínští turisté, se loni zvýšila o dva tisíce korun na 17 918 korun, vyplývá z údajů společnosti Global Blue, která turistům ze zemí mimo EU zprostředkovává vracení daně z přidané hodnoty. Letos by do Česka mělo podle odhadů přijet asi 210 tisíc čínských turistů.
Čína ale zároveň čelí obrovskému "deficitu v cestovním ruchu", protože příjmy od turistů, kteří navštívili Čínu, byly naopak loni o 114 miliard dolarů nižší, než kolik Číňané utratili za cesty do zahraničí. Tento schodek byl o 50 procent vyšší než o rok dříve.
Počet zahraničních turistů v Číně loni podle údajů národního úřadu pro cestovní ruch klesl na 116,91 milionu, v roce 2011 zemi navštívilo 135,42 milionu turistů. Pokles je podle agentury Reuters připisován vysokému znečištění, růstu kurzu domácí měny a složitému procesu při získávání víz, kvůli čemuž turisté raději míří do sousedních zemí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist