Finanční správa ke konci loňského roku evidovala daňové nedoplatky za 110,6 miliardy korun. Ve srovnání s předchozím rokem objem klesl o 38,3 miliardy korun, tedy o čtvrtinu. Největší podíl na poklesu má snížení nedoplatků u daně z přidané hodnoty (DPH).

Kdo tady vlastně neplatí daně - čtěte ZDE

"Nedoplatky se snížily díky zlepšenému výběru daní z exekučních řízení, a to o polovinu, a zreálnění stavu nedoplatků odpisy nedobytných pohledávek. Pokles byl ovlivněn i zvyšující se ekonomickou aktivitou v minulém roce a také potlačením významných úniků," uvedla mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Ke konci loňského roku měla finanční správa nejvíce nedoplatků u DPH, téměř 74 miliard korun. Objem nedoplatků u DPH ovšem klesl meziročně o více než 23 procent, tedy o 22,6 miliardy korun. Klesaly i nedoplatky u dalších daní, jako například u daně z příjmu právnických i fyzických osob a u spotřebních daní. Růst nedoplatků loni finanční správa zaznamenala pouze u daně dědické, a to z devíti na deset milionů korun.

Celkový objem daňového inkasa loni stoupl meziročně o 28,4 miliardy korun na 639 miliard korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist