Rekordních více než 400 milionů korun loni utržila společnost Meopta - optika za prodej sportovních dalekohledů, který se ve srovnání s rokem 2013 zvýšil zhruba o čtvrtinu. Vzrostl hlavně prodej puškohledů a Meopta si dobře vedla i na poli speciálních dalekohledů určených pro sportovní střelbu či pozorování přírody.

"Naše tržby za prodej sportovní optiky loni přesáhly 400 milionů korun. Je to nejlepší prodej v moderní historii společnosti Meopta - optika," konstatoval manažer prodeje Meopty Miloš Slaný. Předloni přerovský podnik za prodej sportovních dalekohledů utržil 363 milionů korun. Na celkových tržbách Meopty má nyní sportovní optika už pětinový podíl.

Zhruba 80 až 90 procent sportovní optiky Meopta exportuje, především do Spojených států a západní Evropy. "Nesmírně důležité jsou pro nás skandinávské země, Německo, Francie a také Itálie a Polsko," uvedl Slaný. Nicméně Meopta má podle něj velmi dobrou pozici i v Česku.

Motorem růstu tržeb Meopty za sportovní optiku je v posledních letech prodej puškohledů určených pro lov zvěře. "Loni jsme uvedli novou řadu puškových zaměřovacích dalekohledů MeoStar R2, která se až překvapivě dobře uchytila na trhu. To byl určitě klíčový faktor růstu tržeb," podotkl Slaný.

Obliba loveckého sportu se ve světě sice nezvyšuje, Meoptě se ale daří získávat stále větší podíl na trhu s puškohledy. "Výhodou loveckého trhu je jeho stabilita. Někdy je to bráno jako nevýhoda, protože neroste. Ale i když je krize a prodej průmyslových výrobků výrazně klesá, tak u loveckého sortimentu tomu tak není," upozornil Slaný. Lov zvěře je podle něj životní vášeň, kterou si lidé nechtějí odepřít ani v době hospodářské krize.

Meoptě se daří i v prodeji dalekohledů určených pro sport a pozorování přírody. Firma při jejich vývoji a testování spolupracuje s českou a norskou biatlonovou reprezentací a ornitology. Meopta má vlastní laboratoře, ornitologové a sportovci pomáhají novinky testovat v reálných podmínkách. Příkladem je i nový stativový dalekohled MeoStar S2 82 HD.

"Celosvětový trh s těmito optickými přístroji klesá, ale nám se prodej daří držet," řekl Slaný, podle kterého používání dalekohledů z produkce přerovského podniku na světových závodech biatlonistů zvyšuje povědomí o značce Meopta. Biatlonisté si dalekohledy s logem Meopty pochvalují a tvrdí, že v patří ke světové špičce. "Je to asi nejlepší spektiv, který v biatlonu momentálně je. Nikdy nezklamal a hlavně trenérům usnadňuje práci," uvedl šéftrenér reprezentace ČR Ondřej Rybář, který pomocí dalekohledu MeoStar S2 82 HD vyhodnocuje střelbu svých svěřenců.

Meopta patří mezi významné tuzemské výrobce sportovních dalekohledů a puškohledů. Do její produkce patří také vojenské puškohledy, zaměřovače a přístroje pro noční vidění. Vyrábí i speciální optické systémy pro tanky a obrněná vozidla. Značnou část sortimentu tvoří dodávky pro digitální projekce a polovodičový průmysl.