Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. O2 Czech Republic zveřejní hospodářské výsledky za loňský rok.

Praha. Začíná desátý mezinárodní veletrh dřevěných staveb, konstrukcí a materiálů Dřevostavby 2015. Potrvá do 14. února.

Amsterdam. Nizozemská finanční skupina ING zveřejní hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí.

Brusel. Ministři financí zemí platících eurem se mimořádně sejdou den před summitem EU, aby jednali o snaze nové levicové vlády v Řecku zmírnit dluhovou zátěž země.

New York. Globální zpravodajská a informační společnost Thomson Reuters zveřejní hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí.

New York. Čtvrtletní výsledky hospodaření zveřejní americká mediální společnost Time Warner. Firma ovládá zhruba polovinu akcií majitele TV Nova, firmy Central European Media Enterprises (CME).

New York. Americký výrobce nealkoholických nápojů Pepsico zveřejní hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí.

Washington. Budou zveřejněny informace o vývoji federálního rozpočtu USA za leden 2015.

Peking. Internetová společnost Baidu, poskytovatel největšího internetového vyhledávače v Číně, zveřejní hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí.


MMF prý jednal o tom, jak dokončit reformy své struktury bez USA

Šéfka MMF Christine LagardeováVýkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) v lednu projednávala dvě různé možnosti, jak v reformách svých členských kvót a hlasovacích práv obejít Spojené státy. Jednou z nich by bylo požádat Washington, aby se dočasně zřekl práva veta nad rozhodováním v této instituci. Agentuře Reuters to v úterý sdělily tři informované zdroje. Americký Kongres stále neschválil změny plynoucí z globální mezivládní dohody z roku 2010 na zvýšení hlasovací síly rozvíjejících se tržních ekonomik v rámci MMF.

Šéfka MMF Christine Lagardeová v prosinci prohlásila, že fond je připraven pokročit v reformách bez Spojených států. Pro takový krok se loni veřejně vyslovovali zejména zástupci Ruska a Brazílie. Ruský ministr financí Anton Siluanov dnes uvedl, že přípravy na kroky k provedení reforem bez USA by mohly americký Kongres přimět k akci. Ministerstvo financí USA sdělilo, že "intenzivně" pracuje na tom, aby Kongres reformy schválil, a požádalo přední členské země fondu, aby počkaly dalších šest měsíců.

Rada MMF zatím podle zdrojů o ničem nerozhodla. O tomto tématu bude podle nich jednat znovu během dubnového pololetního zasedání MMF a Světové banky ve Washingtonu. Po reformě se má z Číny stát třetí největší člen MMF co do podílu hlasovacích práv. Ve výkonné radě fondu se má zvýšit vliv Brazílie, Indie a dalších mladých tržních ekonomik a snížit podíl západní Evropy. Objem peněz, které má fond k dispozici, se má zdvojnásobit.

Kraje budou dál platit za vynětí půdy pod silnicemi z fondu

Kraje a obce nebudou na rozdíl od státu osvobozeny od poplatků za vynětí zemědělské půdy z fondu při výstavbě jejich silnic. Rozhodla o tom dnes sněmovna, když přehlasovala senátní návrhy úprav novely zákona o ochraně zemědělského půdního fondu. Vládní norma, která snižuje platby za vynětí půdy z fondu a zavádí výjimky z plateb odvodů pro dopravní nebo průmyslové stavby v průmyslových zónách, míří k podpisu prezidenta ve sněmovním znění.

Senátoři chtěli do výjimek z plateb zařadit krajské a obecní silnice zejména kvůli stavbě obchvatů malých měst a obcí. Pokud by byla schválena senátní verze, posílila by se taky role územních plánů při rozhodování o poplatcích. Nebyl by nutný souhlas úřadů k vynětí půdy z fondu, pokud by se jednalo o pozemky určené třeba pro stavby bydlení a takzvané občanské vybavenosti. Sněmovna vyslyšela ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), který senátní úpravy vesměs odmítl. Výsledek hlasování přivítaly ekologické organizace.

Vláda novelou reagovala na zvýšení poplatků za vynětí ze zemědělského půdního fondu v roce 2011. Tehdy se platby za vynětí půdy zvýšily kvůli masivní výstavbě solárních elektráren a možným záborům zemědělské půdy. Podle vlády se tak zkomplikovaly některé investice. Nyní zůstanou současné základní sazby odvodů za vynětí. U půdy nejvyšší bonity se nově nebudou koeficienty ekologické váhy sčítat, ale použije se jedna nejvyšší hodnota. Cena za vynětí půdy se tak v ČR srovná s okolními členskými státy EU.

Německo nevylučuje vysokorychlostní železnici z Berlína do Prahy

Rychlovlak SiemensNěmecko nevylučuje vybudování vysokorychlostní železniční trati z Berlína přes Drážďany do Prahy, nejprve ale musí odpovídajícím způsobem upravit spolkový plán připravované infrastruktury. V úterý to v Berlíně řekl český ministr dopravy Dan Ťok po jednání se svým německým kolegou Alexanderem Dobrindtem. O možném vybudování vysokorychlostní železnice z Berlína do Prahy ministři jednali v rámci diskuse o přeshraniční spolupráci v dopravě.

Ťok mluvil s Dobrindtem také o dokončení dálnice D8, která by měla spojit Prahu přes Ústí nad Labem s Drážďany. Dostavbu dálnice zkomplikovalo předloni sesunutí svahu na rozestavěný úsek na Litoměřicku, Ťok ale při jednání s německým kolegou vyjádřil přesvědčení, že se podaří dálnici otevřít co nejrychleji. Ministři jednali i o nadcházejícím zpoplatnění německých dálnic od roku 2016. Ťok pak uvedl, že je rád, že Německo ustoupilo od dříve ohlášeného záměru zpoplatnit silnice první třídy, nebo dokonce celou silniční síť a že zavádí mýtné pouze na dálnicích.

CVVM: Ekonomickou situaci ČR hodnotí jako špatnou 38 procent lidí

Necelé dvě pětiny lidí (38 procent) považují současnou hospodářskou situaci země za špatnou, pozitivně ji hodnotí 19 procent Čechů. Největší část dotázaných - 41 procent - označila nynější kondici české ekonomiky za "ani dobrou, ani špatnou". Vyplývá to z lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Od loňského prosince se sice hodnocení českého hospodářství v očích veřejnosti výrazně nezměnilo, od podzimu 2013 ale postupně ubývá negativních hodnocení.

V září 2013 hodnotilo hospodářskou situaci v Česku jako špatnou 68 procent lidí, aktuálně je to o rovných 30 procentních bodů méně. Jako obvykle jsou optimističtěji lidé bohatší, vzdělanější a spíše voliči pravicových stran. Kritičtější jsou nezaměstnaní, voliči KSČM, nevoliči a ti, kteří nedůvěřují vládě.

Názor, že v tomto roce se stav české ekonomiky nezmění, zastává 43 procent respondentů, se zhoršením počítá 27 procent lidí a zlepšení očekává 22 procent Čechů. Sociologové i v této otázce zaznamenali, že ve veřejnosti roste optimismus. Aktuální očekávání hospodářského vývoje se podle jejich zjištění podobají náladám z let 2007 až 2008, tedy před nástupem ekonomické krize. Životní úroveň vlastní domácnosti pokládá 44 procent dotázaných za dobrou, za špatnou ji má podle vlastního hodnocení 18 procent občanů. Necelé dvě pětiny (38 procent) lidí životní úroveň svoji domácnosti označují za "ani dobrou, ani špatnou".

Polsko se dostalo mezi pětici největších výrobců nábytku na světě

Polsko se v roce 2014 vyhouplo mezi pětici největších výrobců a vývozců nábytku na světě. Export polského nábytku loni vzrostl o 14 procent na osm miliard eur (221 miliard Kč). V úterý to sdělilo polské ministerstvo hospodářství. Polsko se loni dostalo z hlediska vývozu na páté místo na světě ze sedmé příčky v roce 2013. Před ním je Čína, Německo, Itálie a USA, uvedla agentura PAP.

Do zemí Evropské unie směřovalo loni 80 procent polského nábytkářského vývozu. Jeho největším odběratelem je Německo, které se na polském exportu podílí 40 procenty. Nábytkářství se na celkové průmyslové výrobě v Polsku podílí třemi procenty a zaměstnává zhruba 130 000 lidí.