Řecký premiér Alexis Tsipras v úterý oznámil, že parlament začne od pátku hlasovat o sérii sociálních opatření ve prospěch především chudších vrstev obyvatelstva.

Do stejného data dostaly přitom Atény od eurozóny čas na to, aby požádaly o prodloužení mezinárodního programu úvěrové pomoci. Ta je podmíněná dalšími rozpočtovými úsporami nebo strukturální reformami.

Ohlášená opatření jsou podle agentury AFP v rozporu s doporučeními dosud platného programu pomoci zadluženému Řecku.

Tato opatření "posílí zaměstnance, nezaměstnané, malé a střední podniky a oživí ekonomiku", řekl v úterý Tsipras. Mezi ohlášené kroky patří rozložení splátek soukromých úvěrů, které si v bankách vybraly osoby, jež patří v současnosti k sociálně nejvíce znevýhodněným.

"Řecko nepřijímá podmínky a ultimáta a říká ne," prohlásil Tsipras v projevu před poslaneckým klubem své levicové strany Syriza. Ta v lednu vyhrála předčasné parlamentní volby a vytvořila koaliční vládu s nacionalistickými Nezávislými Řeky, kteří také odmítají jakékoli ústupky vůči eurozóně.

Tsipras také obvinil německého ministra financí Wolfganga Schäubleho, který prý ztratil klid a "ponižujícím způsobem se navážel do Řecka" při pondělním jednání ministrů financí eurozóny v Bruselu. Zároveň ale označil za "nešťastnou" znevažující Schäubleho karikaturu v nacistické uniformě, jež se před několika dny objevila v řeckém listu Avgi, který má blízko k Syrize.

Tsipras řekl, že Atény chtějí "dosáhnout s Evropou řešení, ne roztržky". Řecko se ale v pondělí s ostatními členy eurozóny nedohodlo na podmínkách nové spolupráce. Zatímco eurozóna navrhla prodloužení stávajícího programu, Řecko chce novou dohodu o pomoci, která není podmíněná dosavadní přísnou úspornou politikou.

Tsipras v této souvislosti obvinil předsedu Euroskupiny Jeroena Dijsselbloema, že nahradil v pondělí návrh závěrečného prohlášení z jednání, zřejmě přijatelného pro řeckou vládu, novým, nepřijatelným textem. Atény údajně souhlasí s variantou, s níž měl přijít eurokomisař pro finance Pierre Moscovici.