Americká technologická společnost Apple chce v roce 2020 začít vyrábět auta na elektrický pohon. S odvoláním na informované zdroje to v pátek na svém webu napsala agentura Bloomberg. Tým Applu, který tajně pracuje na novém voze, údajně čítá kolem dvou set lidí.

V posledních měsících začala společnost masivně nabírat další pracovníky. Firma podle jednoho ze zdrojů hledala především experty v oblasti robotiky a bateriových technologií.

Apple by se ještě mohl rozhodnout projekt stopnout nebo odložit, kdyby vedení nebylo spokojeno s tím, jak postupuje, uvedly informované zdroje. Představitelé firmy se k článku Bloombergu odmítli vyjádřit.

Zavedeným automobilkám obvykle trvá vývoj nového automobilu pět až sedm let. Když firma začíná od nuly, uvažuje se tak o horizontu deseti let, tvrdí prezident poradenské společnosti Automotive Consulting Group Dennis Virag.

Pokud by Apple uvedl na trh vlastní elektromobily, mohlo by to rozpoutat bitvu o zákazníka mezi ním a jeho potenciálními konkurenty Tesla Motors a General Motors. Obě americké automobilky chtějí v roce 2017 uvést na trh elektrické vozidlo, které dokáže na jediné nabití ujet více než 200 mil, tj.  přibližně 321 kilometrů. Cena vozidla by zároveň měla činit méně než 40 000 dolarů (964 000 korun).

Apple, který své počáteční zaměření na výrobu osobních počítačů během let rozšířil i na hudební přehrávače, mobilní telefony a tablety, vykázal v posledním čtvrtletí rekordní zisk 18 miliard dolarů.