Rusko nepředpokládá, že by spor o platby s Kyjevem způsobil narušení dodávek plynu do Evropy. Prohlásil to ve středu ruský ministr energetiky Alexandr Novak, který reagoval na úterní varování Gazpromu. Dodal rovněž, že očekává, že Ukrajina za další dodávky plynu brzy zaplatí. Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič se kvůli vyhrocené situaci chce co nejdříve sejít s ministry energetiky obou zemí. Chce totiž ujištění, že dodávky pro EU skutečně přerušeny nebudou.
Ruský plynárenský gigant Gazprom v úterý varoval, že zatím nedostal od Ukrajiny zaplaceno za budoucí dodávky plynu, a existuje tak vážné riziko pro tranzit plynu do Evropy.
"Počítáme s tím, že nová platba předem za ruský plyn se uskuteční včas. Nemělo by tedy dojít k přerušení dodávek plynu evropským zákazníkům," uvedl Novak v prohlášení. Dodal, že je v pravidelném telefonickém kontaktu s energetickými představiteli Evropy a Ukrajiny. Komunikaci potvrdil i Šefčovič, který o způsobu řešení nynějších problémů v úterý telefonicky hovořil také s ukrajinským premiérem Arsenijem Jaceňukem.
Šéf Gazpromu: Ukrajina souhlasí s podmínkami splacení dluhu za plyn - čtěte ZDE
Bez plynu z Ruska by se neobešlo Finsko a Bulharsko. EU se na to připravuje - čtěte ZDE
Ve středu ráno Šefčovič navrhl, aby podmínky loňské dohody o dodávkách plynu pro zimní období zůstaly nezměněné. "Měli bychom ale dostat ujištění, že tranzit plynu do EU bude fungovat stejně jako dosud," zdůraznil Šefčovič.
Ruský prezident Putin prohlásil, že pokud Ukrajina nezaplatí, Rusko jí zastaví dodávky plynu, čímž "vznikne problém" i pro tranzit plynu do Evropy. Šéf Kremlu ale doufá, že k tomu nedojde, citovala jej agentura Reuters.
Ukrajinská státní plynárenská firma Naftogaz obvinila Gazprom, že jí dvakrát dodal méně než polovinu denních dodávek plynu, které měla předplacené. Firma dodala, že nemůže uskutečnit platbu předem, dokud nedostane od Gazpromu garance, že dodrží dohodu o zimních dodávkách. Gazprom tvrdí, že dodal veškerý dojednaný plyn, pouze část ho šla přímo do povstaleckých oblastí, kam Ukrajina minulý týden dodávky plynu přerušila.
Maďarsko zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu. Spekuluje se, že jde o nátlak Ruska - čtěte ZDE
Kyjev potřebuje dohodu se separatisty. Ti kontrolují zásoby uhlí i elektrárny - čtěte ZDE
"V této chvíli máme z obou stran rozporné informace, pokud se týká dodávek do Doněcka a Luhanska," připustil Šefčovič. Kyjev a Moskva se podle něj také liší v názoru, jak tyto dodávky - pokud je plyn povstalcům skutečně poskytován - vlastně vnímat. Tuto problematiku chce ale EU podle místopředsedy komise oddělit od otázky dodávek plynu do Evropy.
Putin taky prohlásil, že rozhodnutí ukrajinských úřadů přerušit dodávky plynu do oblastí na povstaleckém východě Ukrajiny se podobá "genocidě". "Nejenom že tam je hlad, nejenom že Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) konstatovala humanitární katastrofu, ale navíc jim ještě zavřou plyn...To už se podobá genocidě," sdělil podle agentury AFP Putin.
Gazprom loni v létě přerušil dodávky zemního plynu na Ukrajinu kvůli vysokým nedoplatkům Naftogazu. Na konci října se pak obě strany za evropského zprostředkování dohodly na zimních dodávkách. Dohoda, která je platná do konce března, Ukrajině ukládala zaplatit za dodávky plynu předem.
Rusko má na celkové spotřebě plynu v Evropě zhruba třetinový podíl a více než 40 procent tohoto plynu teče do Evropy přes Ukrajinu. Celkem Evropa v roce 2014 obdržela z Ruska 147 miliard metrů krychlových.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist