Jihokorejský Ústavní soud ve čřtvrtek zrušil 62 let platný zákon, který zakazoval nevěru. Podle pravomocného rozhodnutí soudu prý zákon potlačoval osobní svobody.

Verdikt Ústavního soudu může ovlivnit tisíce lidí. Ty kteří v současnosti čelí soudnímu procesu, nebo ty kteří byli na základě zákona shledáni vinnými. Na základě zákona o nevěře mohl totiž dostat až dva roky vězení každý, kdo měl sex se sezdanou osobou, pokud samozřejmě nešlo o manžele.

Od roku 1985 bylo z nevěry podle tohoto zákona obviněno téměř 53 000 Jihokorejců, ale tresty vězení padaly jen zřídka. Stoupenci zákona tvrdí, že podporoval monogamii a udržoval neporušenost rodin. Podle odpůrců však vláda nemá právo zasahovat do soukromého života lidí.

Jak rozhodnutí jihokorejského Ústavního soudu ovlivní životy běžných jihokorejských občanů zatím není jasné. Pozitivní vliv na byznys je však již zřejmý. Po zveřejnění rozsudku stoupla cena akcií jihokorejské společnosti Unidus vyrábějící latexové výrobky, včetně kondomů, a to o 15 procent.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist