Britská maloobchodní společnost Tesco v rámci svého ozdravného plánu zvažuje podle slovenského listu Sme odchod z některých zemí střední Evropy, včetně České republiky a Slovenska. Společnost tyto informace nepotvrdila.

"Slovenské aktivity Teska se mohou prodávat v balíku spolu s Maďarskem, Českem a možná Polskem. Druhý scénář je prodej celých sítí v jednotlivých státech," citoval deník nejmenovaného britského investora, který je prý obeznámen s ozdravným plánem řetězce. Ve hře je podle něj i možnost, že na Slovensku Tesco zůstane, ale bude prodávat některá svá aktiva.

Tesco už údajně zkoumalo, zda by se našel zájemce o jeho středoevropská aktiva. "Žádné rozhodnutí zatím učiněno nebylo," tvrdil zdroj. Řetězec se k zmiňovaným informacím nevyjádřil. "Nebudeme komentovat spekulace," uvedl mluvčí firmy Matt Francis.

Tesco v Británii zavádí úsporná opatření, aby se vyrovnalo s poklesem cen a odlivem zákazníků. Ozdravný plán má firmě pomoci ukončit roky ztrát podílu na trhu a vyrovnat se s problémy, které jí způsobil finanční skandál kolem nadhodnocování zisků. Společnost začátkem roku oznámila, že v Británii uzavře 43 ztrátových prodejen.

V Česku má Tesco téměř 14 tisíc zaměstnanců, na Slovensku zaměstnává zhruba deset tisíc lidí. Odbory české divize řetězce v lednu vyhlásily stávkovou pohotovost v reakci na plán firmy uzavřít hypermarket v Ústí nad Labem a pražský supermarket ve Smíchovské tržnici. Stávkovou pohotovost odvolaly poté, co se se společností dohodly, že zaměstnanci uzavíraného hypermarketu v Ústí nad Labem, kteří opustí firmu, dostanou vyšší odstupné a mimořádnou odměnu.

Od dnešního dne jsou však již odboráři zase na nohou. Na Slovensku se totiž začalo spekulovat o tom, že Tesco, která má problémy hlavně doma v Británii, opustí Slovensko a celou střední Evropu. Tedy i Česko. “Od rána jsme napjatí a nevíme nic. Doufám, že je to jen kachna. Žádné indicie jsme nedostali,” řekl HN Ivan Předinský, předseda odborů Tesco.

Vedení Tesco situaci zatím nekomentovalo. Podle zdrojů z trhu je ale kompletní stažení řetězce z Česka, kam přišel v roce 1996, spíše nereálné.  “Nedokážu si představit, kdo by v Česku takovou velkou síť spolkl. Kdyby to měl být jiný řetězec, ani by to neschválil ÚOHS,” uvedl Předinský. Podle něj by Tesco mohl koupit jen zahraniční investor. V zahraničních médiích se často mluví třeba o americkém obchodníkovi Wal-Mart, který je největší na světě.

„Nevěřím, že by Tesco z Česka, Slovenska, Polska či Maďarska odešlo. Kdo by síť koupil?“ upozornil dříve Miloš Ryba, analytik londýnské organizace Planet Retail, na svém twitterovém profilu.

Tesco by pro jakéhokoli konkurenta bylo obrovským a těžko zaplatitelným soustem: jen v Česku má firma 229 obchodů, sedm obchodních center i několik čerpacích stanic. Tesco se navíc loni údajně v tuzemsku vrátilo k zisku. Ještě v roce 2012 ale vykázalo  obří ztrátu ve výši jedné miliardy korun.

“Jestli se bude Tesco v Česku něčeho zbabovat, budou to jednotlivé obchody, má tu nainvestováno spoustu peněz. Až na některé nefunkční obchody se jim vede,” uvedl zdroj z maloobchodního trhu blízký Tesku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist