Energetické společnosti ČEZ loni podle analytiků klesl čistý zisk na zhruba 25 miliard korun a tržby na přibližně 200 miliard korun. Vyplývá to z odhadů analytiků. V roce 2013 činil čistý zisk firmy 35,2 miliardy korun, tržby dosáhly 217,3 miliardy korun. Pokles hlavních ekonomických ukazatelů již dříve předpovídala i sama firma. Podle ní za to mimo jiné může loňské mimořádně teplé počasí a klesající cena elektřiny na trhu. Výsledky za rok 2014 oznámí ČEZ v úterý.

"Očekáváme, že společnost naplní svoje odhady celoročních výsledků," uvedl analytik Komerční banky Miroslav Frayer. ČEZ ve svém listopadovém odhadu loňských výsledků počítal s tím, že mu meziročně poklesne provozní zisk před odpisy (EBITDA). A to o deset miliard na 72 miliard korun.

Očištěný čistý zisk pak firma očekává ve výši 29 miliard korun. Analytik BH Securities Petr Hlinomaz upozornil, že tato předpověď zisku firmy se liší od účetního čistého zisku, který je běžně prezentován. Očištěný čistý zisk totiž neobsahuje mimořádné vlivy, které obecně nesouvisejí s běžným hospodařením daného roku, jako je například snížení hodnoty majetku.

"Například v pololetí dosáhl upravený čistý zisk ČEZ dle společnosti 19,3 miliardy korun, zatímco reportovaný účetní čistý zisk byl 17,2 miliardy korun," uvedl Hlinomaz. Dodal, že očištěný čistý zisk je lepším vodítkem pro odhad možné dividendy, protože pro její výpočet by podle vedení společnosti měl být základem právě upravený, a ne reportovaný zisk.

Analytici odhadují, že návrh na letošní výplatu dividendy by se mohl pohybovat mezi 35 a 40 korunami za akcii. Loni vyplatil ČEZ akcionářům dividendu 40 korun na akcii.

Účetní čistý zisk za loňský rok by podle Hlinomaze měl být na úrovni 24,7 miliardy korun, očištěný zisk by pak měl překonat odhady firmy a dosáhnout 29,7 miliardy. S tím souhlasí i další analytici. "Upravený čistý zisk očekáváme na úrovni 31,8 miliardy korun. To znamená překročení ročního cíle o téměř deset procent," uvedl analytik J&T Banky Bohumil Trampota.