Automatická půjčovna elektrických aut Autolib se úspěšně uchytila v běžném životě Pařížanů a nyní míří i do britské metropole. Londýn by se měl dočkat uvedení elektromobilů do své dopravní sítě letos v březnu, píše britský deník The Guardian a český server Ecomonitor. Tento krok, jak doufá starosta hlavního města Boris Johnson, je snahou o zlepšení kvality ovzduší, které britskou metropoli trápí.

Elektromobily jsou oproti vozidlům se spalovacími motory tiché, nevypouštějí zplodiny, které znečišťují městské ovzduší, a na kratší popojíždění po městě jsou vhodnější. Sdílení elektromobilů obecně nabízí alternativu hromadné dopravy a je zároveň levnější než taxi. Uplatní ho především ti, kteří si vlastní automobil nemohou dovolit anebo nestojí o starosti spojené s jeho údržbou a provozem.

V Paříži se elektromobily v posledních třech letech velmi rozšířily. Dnes jich po Paříži v projektu Autolib’ jezdí kolem 3000 a využívá je kolem 10 000 zákazníků denně. Měsíční členství si předplácí na 155 000 obyvatel metropole. Nejdražší forma předplatného, kdy je auto k dispozici kdykoliv, stojí 120 eur na rok, tedy zhruba 3200 korun. Plus k tomu 5,5 eura za každou půlhodinu jízdy, tedy zhruba 152 korun. 

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se