Zisk polostátní společnosti ČEZ klesl již pátý rok v řadě. V roce 2014 byl nižší o 16,2 procenta, když očištěný od mimořádných vlivů činil 29,5 miliardy korun. Oproti zisku před pěti lety, kdy za rok 2009 vydělal téměř 52 miliard korun, se jedná o 43procentní propad. 

Provozní zisk společnosti před odpisy (EBITDA) meziročně klesl o 15 procent na 72,5 miliardy korun. "Podílely se na tom jednak nízké ceny elektřiny, které nám způsobily ztrátu 6,6 miliardy korun, a jednak teplé počasí, kvůli kterému jsme ztratili další 3,5 miliardy," říká finanční ředitel společnosti Martin Novák. Firma ale své hospodářské výsledky vidí optimisticky - jsou totiž dvě miliardy nad očekáváním.

Optimismus si drží i pro letošní rok. I když se očekává další pokles tržeb a zisků (na 27 miliard korun), bude to prý méně, než se předpokládalo. Díky úsporám se ČEZ podařilo zlepšit odhad EBITDA pro rok 2015 o 6,4 miliardy korun.

"Jsem rád, že naše očekávání na úrovni EBITDA 2015 převyšuje očekávání renomovaných analytiků téměř o 5 mld. Kč, a potvrzuje tak fakt, že námi přijatá úsporná a růstová opatření byla mimořádně úspěšná, a také to, že naše letošní cíle jsou nastaveny ambiciózně," říká předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se