Čtvrtá největší ukrajinská banka, Delta Bank, se dostala do platební neschopnosti. Oznámila to v úterý ukrajinská centrální banka. Podle ní se Delta v době silných politických, ekonomických a finančních otřesů v zemi pustila do příliš riskantních aktivit, které nebyla schopna zvládnout.

"Banka se rozhodla vstoupit na pole firemních úvěrů, bohužel ale neměla v tomto sektoru dostatečné zkušenosti a ani kvalifikaci," uvedla guvernérka centrální banky Valerija Hontarevová, kterou citovala agentura Reuters. Do insolvence nakonec upadla proto, že "nepodnikla včasná, účinná a dostatečná opatření, která by zlepšila její finanční situaci", sdělila instituce.

Delta Bank spravuje aktiva v celkové hodnotě kolem 60 miliard hřiven (78,5 miliardy korun). Centrální banka uvedla, že všechny své peníze dostane zpět 94 procent držitelů vkladů. Kyjev garantuje bankovní vklady do 200 000 hřiven (206 000 korun).

Politické otřesy a boje na východě země srazily od začátku loňského roku kurz ukrajinské hřivny o 60 procent, ekonomika prudce klesá a z bank odteklo velké množství peněz. Centrální banka sice komerčním ústavům nabízí dodatečné refinancování, loni ale uzavřela třicet bank a od počátku tohoto roku prohlásila za insolventní dalších deset finančních institucí. Ukrajinské banky už předtím tížily rozsáhlé objemy nesplácených úvěrů z doby globální krize let 2008 až 2009.