Majitel tradiční českobudějovické továrny Koh-i-noor Vlastislav Bříza se stal Podnikatelem roku 2014. Titul převzal v úterý večer na pražském Žofíně, kde se vyhlašovaly výsledky patnáctého ročníku podnikatelské soutěže, kterou pořádá poradenská a auditorská společnost Ernst & Young.

Podnikatel, který podle české edice časopisu Forbes patří s majetkem 3,1 miliardy mezi čtyřicet nejbohatších Čechů, bude letos v červnu usilovat o titul Světového podnikatele v monackém Monte Carlu.

Skupina Koh-i-noor zahrnuje kromě tradiční tužkárny i výrobu zdravotnických potřeb, distribuci pohonných hmot či silnou nástrojářskou divizi. Do majetku firmy patří i několik jihočeských hotelů.

Impérium s více než třímiliardovým obratem ovládá rodina Břízových. Kromě Vlastislava Břízy, který začínal v Koh-i-nooru za socialismu u rýsovacího prkna, řídí firmu synové David a Vlastislav mladší a Břízův synovec Robert Záboj.

Osmašedesátiletý Bříza továrnu od roku 1994 řídil pro miliardáře Petra Kellnera. V roce 2000 ji od něj odkoupil za řádově stovky milionů korun. "Víte, jsem pamětník. Nastoupil jsem do Koh-i-nooru už dávno jako konstruktér. Nikdy jsem netušil, že budu vlastník. Zažil jsem, že se říkalo, že nebudou tužky, že vše nahradí umělá hmota, fixy. Dnes řídím celý Koh-i-noor holding. Rozděluju to na strategii, kterou se snažím tvořit se syny a synovcem. Sedneme si dohromady, řešíme zda jdeme do oboru, nejdeme do oboru. Mám ale většinu, rozhodnutí je dané," řekl nedávno Bříza v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

V poslední době se Břízovi zaměřují na rozvoj své strojírenské divize. Po dřívějším ovládnutí firem Ponas a Ronas koupili letos v lednu i brněnský Formex. "V nástrojařině předpokládáme největší potenciál. Máme představu, že v této divizi bychom v krátké době mohli překročit miliardu obratu. Dál také hledáme možnosti akvizic," řekl Bříza letos v únoru HN.

Soutěže EY Podnikatel roku 2014 se mohl zúčastnit vlastník nebo manažer společnosti, který má rozhodující vliv na její řízení a který aktivně působí v jejím vedení. Firma musí existovat minimálně dva roky a mít alespoň 10 zaměstnanců.

S oceňováním nejlepších podnikatelů začala společnost Ernst & Young v USA v roce 1986. Během své existence se soutěž rozšířila do řady zemí světa a nyní se vyhlašuje již v téměř 60 státech na šesti kontinentech. Loni se tuzemským Podnikatelem roku stal majitel královodvorské textilky Juta Jiří Hlavatý.