Dalším zájemcem o většinový podíl ve Slovenské elektrárne (SE) je finská společnost Fortum. O koupi 66procentního podílu, který ve výrobci elektřiny vlastní italská skupina Enel, už dříve projevily zájem dvě české energetické firmy, ČEZ a Energetický průmyslový holding. Enel chce prodejem svého podílu v SE snížit zadluženost. 

Zájem o akcie má také konsorcium slovenské rafinerie Slovnaft z maďarské skupiny MOL a maďarského státního energetického podniku MVM Group. Agentuře Reuters to v úterý sdělily tři informované zdroje.

Podle zdrojů se závazné nabídky od uchazečů čekají už v dubnu. "To ale neznamená, že dohoda bude rychle hotová; jde o složitou věc se spornými body," řekl jeden ze zdrojů. Skupina Enel zprávu nekomentovala.

Podíl Enelu v SE má hodnotu přes tři miliardy eur (přes 82 miliard korun), uvedl zdroj. Konečná suma bude ale podle něj záviset na vyřešení otázek kolem dokončení jaderné elektrárny Mochovce.

Zbylý podíl v SE kontroluje slovenská vláda. Její představitelé se v minulosti zmiňovali o možnosti zvýšit v podniku podíl státu, zatím se ale vláda v této věci nerozhodla.