Trh průmyslových nemovitostí ve střední Evropě narostl během deseti let čtyřikrát. Nyní je v regionu 17,8 milionu metrů čtverečních moderních průmyslových ploch, uvedla na středeční tiskové konferenci realitní poradenská společnost Cushman & Wakefield.

Z toho jen v Česku bylo na konci loňského roku 4,88 milionu metrů čtverečních ploch. To je ještě více, než bylo před deseti lety v Česku, Polsku, na Slovensku, v Maďarsku a Rumunsku dohromady. V roce 2005 bylo v těchto pěti zemích k pronájmu 4,6 milionu metrů čtverečních těchto ploch.

"Dostali jsme se do silné dekády v oblasti průmyslových nemovitostí. Celý průmyslový sektor ve střední Evropě je podpořen v evropském měřítku nadprůměrným růstem HDP - průměr středoevropských zemí před deseti lety byl zhruba na 52 procentech průměru EU. Nyní se pohybujeme na 68 procentech," poznamenal vedoucí středoevropského průmyslového týmu Cushman & Wakefield Ferdinand Hlobil.

Podle něj střední Evropa urazila obrovský kus a má nakročeno k dalšímu růstu. Region se tak pomalu dotahuje na Německo, kde je nyní kolem 22 milionů metrů čtverečních moderních průmyslových ploch.