Soukromý železniční přepravce Leo Express začal spolupracovat s technologickou společností Uber, která od loňského podzimu v Česku nabízí svou mobilní aplikaci na pomezí spolujízdy a alternativní taxislužby. Cestu zákazníků na nádraží či od vlaku zatím bude Uber poskytovat v hlavním městě, kde působí. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí Leo Expressu Petra Valentová.

Podle železničního přepravce služba firmy Uber přispěje k pohodlnějšímu cestování zákazníků "od dveří ke dveřím". Kombinovaná cesta s Uberem například z Průhonic do Prahy na hlavní nádraží a následná jízda vlakem do Ostravy vyjde v kombinaci Uberu s vlakem Leo Express na 400 korun. Proti cestě běžným taxíkem a vlakem je to podle Valentové polovina.

Leo Express v Praze dosud spolupracoval s taxislužbou Modrý anděl, se kterou bylo cestování zvýhodněné. Tato spolupráce podle Valentové nadále trvá.

Podle deníku E15, který na spolupráci upozornil, má partnerství s Uberem zatím spíše podobu vzájemné podpory a reklamy. Do budoucna by se ale mělo rozšířit.

"Partnerství s Leo Expressem je prvním takovým partnerstvím ve střední Evropě a nás těší, že veřejnosti můžeme zprostředkovat lepší možnosti pohybu po Praze," uvedl manažer Uberu Patrick Studener.

Uber v Česku podniká od loňského léta a figuruje podle svého vyjádření jako prostředník zajišťující zájemcům takzvanou smluvní přepravu, a nikoliv taxislužbu. To ale ve svém rozhodnutí zpochybnil jak magistrát, tak i ministerstvo dopravy s tím, že pro vozy Uberu platí podobně jako pro jiná vozidla taxi povinnost jezdit s viditelným označením taxi a úředně schváleným taxametrem. Takzvaná smluvní přeprava, pro kterou tyto povinnosti neplatí, musí mít podle zákona ve vozidle platnou písemnou nebo elektronickou smlouvu o přepravě. Samotná aplikace Uber podle ministerstva dopravy není v rozporu se zákonem o silniční dopravě.