Stát nejspíše zakáže prodej sudového vína z dovozu. Do budoucna by se mohlo prodávat pouze v označených baleních, která nelze znovu plnit. Po středečním jednání s vinaři to novinářům řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Domácí vinaři budou moci sudové víno prodávat kromě svých sklepů či prodejen i ve smluvních vinotékách. Smlouvy by však měla nově evidovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Ministerstvo chce novelu předložit vládě do konce prvního pololetí.

"Tím víceméně zásadním způsobem zužujeme ten prostor, aby mohlo docházet k ilegální manipulaci s nápojem, aniž by o tom věděl dovozce a ten, kdo ho stáčí nebo prodává," uvedl ministr. Pro dozorové orgány pak bude díky plánovaným změnám jednodušší najít konkrétního viníka.

"Zahraniční sudová vína nebo vína vyrobená u nás z dovezených hroznů necháme stočit do balení určeného pro konečného spotřebitele, a to v obalu, který se nedá znovu naplnit (takzvaný bag in box nebo láhev)," řekl Jurečka. Zákazníci tím podle něj získají větší jistotu, že si nekupují pančované víno.

Domácí vína vyrobená z hroznů sklizených v ČR budou moci vinaři prodávat ve svém sklípku, ve vlastní vinotéce či ve vinotéce, se kterou uzavře smluvní vztah. Smlouvy bude evidovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Ministerstvo chce návrh předložit vládě ještě v prvním pololetí, platit by měla od začátku příštího roku.

"Plánujeme posílit počty inspektorů zemědělské a potravinářské inspekce, kteří se zaměří výhradně na obchod s vínem," řekl ministr. Chce zároveň jednat s celní správou, aby také vyčlenila několik svých zaměstnanců pro tuto oblast. "Kontroly vína by pak zajišťovali společně," dodal.

"Bohužel se dnes inspekční orgány setkávají až příliš často s tím, že za moravská vína jsou vydávány různé padělky, plagiáty, spíše hodně drahé vinné střiky, které Moravou maximálně projely v cisterně, která nebyla ani oznámena orgánům celní správy," uvedl jihomoravský hejtman Michal Hašek. Hejtman ve středu podpořil i vznik takzvané vinařské Kobry, společného pracovního týmu Generálního ředitelství cel, policie a SZPI.

Vinaři, kterým bude prokázáno porušování zákona, by podle záměru ministerstva měli přijít na dobu dvou až tří let o možnost čerpat dotace.

Podle Svazu vinařů ČR stát přijde v důsledku černého trhu s vínem ročně o 2,5 miliardy korun. Nezdaněno skončí zhruba 100 milionů litrů vína ročně. Sudové víno se v Česku prodává na zhruba 30 000 místech. Takové množství prodejců prý není možné za současných právních předpisů uhlídat.

Podle předsedy dozorčí rady Svazu vinařů ČR Františka Mádla za hospodářský rok 2013/2014 představoval dovoz vína do Česka 1,349 milionu hektolitrů a vývoz vína přibližně 200 000 hektolitrů. Nejvíce jsou dovážena vína ze Španělska a Itálie, která představují více než polovinu celkového dovozu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist