Mobilní aplikace, které vznikly v jeho firmě, masivně promovali giganti jako jsou Apple, Starbucks nebo Google. Prostory společnosti Cleevio přitom vypadají spíše jako velký podkrovní obývák s počítači. Vzhledem k věkovému průměru osazenstva by člověk odhadoval, že je na srazu maturantů, než v podniku s mnohamilionovým ročním obratem. Šéf firmy Lukáš Stibor nemá ani na své vizitce napsáno, že je ředitel. Je mu šestadvacet a práci, které se věnuje, začal dělat ve svých čtrnácti letech, podobně jako jeho kolegové. A dělá ji očividně skvěle - aplikace Spendee nebo Taasky znají lidé po celém světě.
Světu internetu se aktivně věnuje od čtrnácti let. V roce 2009 se stal spoluzakladatelem společnosti Cleevio, která začínala s vývojem webů na zakázku. Dnes se zabývá vývojem mobilních aplikací pro klienty, ale je i globálně úspěšná se svými vlastními aplikacemi, jako jsou Spendee nebo Taasky.
Jak vypadá současný vývoj na trhu mobilních aplikací?
Technologický trh se velmi rychle vyvíjí a mobilní telefony a trh s aplikacemi jsou jedna z nejrychleji rostoucích částí. Rozvoji mobilních telefonů pomáhá i fakt, že obyvatelé chudších zemí - Afriky, Indie nebo Číny, si ještě nestihli koupit počítač, protože byl nad jejich finanční možnosti, ale koupě smartphonu je nyní záležitostí několika tisíc korun, takže je dostupný prakticky pro všechny. Díky tomu se rychle rozšiřuje, a to nejen u běžných uživatelů, ale i podnikatelů.
Jaké aplikace jsou dnes běžné v telefonech podnikatelů?
Ještě před pár lety mělo smartphone jen pár byznysmenů a v nich aplikace typu kalendáře nebo poznámky. Dnes už mohou podnikatelé přes svůj mobilní telefon kontrolovat veškerou firemní komunikaci, reporty, obraty, náklady, sdílené poznámky se svými kolegy. V podstatě veškerý chod firmy mohou kontrolovat odkudkoliv na světě. Díky těmto funkcím se telefon stal během krátké doby pro podnikatele, i pro většinu ostatních lidí, nepostradatelný asistent, který jim pomáhá v podstatě ve všem, co dělají.
Dá se určit, kdy nastal ten přelom od počítačů k telefonům?
Přelom určitě způsobil Steve Jobs a jeho iPhone. Do té doby existovaly smartphony s velkou hardwarovou klávesnicí a mobilní internet nebyl moc rozšířený. Stejně tak neexistoval žádný pořádný trh s aplikacemi. Až iPhone umožnil použití dotykového displeje, předvedl možnosti aplikací. Dal prostor vývojářům, aby mohli vymýšlet nové aplikace sami a navrhovat je skrze svůj obchod do telefonů uživatelů. Další důležitý přelom přinesl Android, který se zásluhou velké podpory ze strany Google a své jednoduché implementovatelnosti stal hlavním operačním systémem všech velkých výrobců telefonů. A díky tomu se velmi rozšířil po celém světě.
Česko bylo dlouho královstvím Nokie
Prodělala Česká republika stejný vývoj jako svět, nebo tu byl rozdíl?
Ještě tři, čtyři roky zpátky byl rozdíl poměrně výrazný. Česko bylo specifické, protože tu byla oproti jiným zemím velmi silná společnost Nokia a její telefony. Přibližně před dvěma lety byla nejrozšířenějším smartphonem v Česku Nokia C5-03. Říkalo se, že Nokia ovládá 85 procent trhu se smartphony u nás. To byl velký rozdíl oproti světu, kde trh v té době už válcoval iPhone i Android. U nás se Nokia držela dlouho díky silnému povědomí a značce. Ale myslím, že v posledních dvou letech se to už hodně vyrovnává.
Čím jsou mobilní aplikace pro lidi tak zajímavé?
Mně se na mobilních aplikacích líbí jejich snadná dostupnost. Můžete je používat všude, kde máte svůj mobilní telefon. Navíc existují prakticky neomezené možnosti výběru. Vyzkoušet a používat můžete téměř cokoliv, protože v obchodech se objevují každý den nové aplikace. A vývojáři stále přemýšlí, co nového by mohli udělat a jak zlepšit svoje produkty a zážitek z jejich používání. Mě osobně hodně zaujal nápad na aplikaci, která se jmenuje Gamee. Jde o novou herní sociální sít’, kterou vymyslel Jan Řežáb a na které už řadu měsíců pracujeme. Budeme ji tento měsíc spouštět.
Pokud se podnikatel rozhodne, že se v současném světě už neobejde bez mobilních aplikací, jak by měl začít?
Mobilní telefony a aplikace v nich nejsou žádná věda. Naopak starší telefony jsou často mnohem komplikovanější a složitější na ovládání než ty nové. Rozhodně bych doporučil koupit si nový telefon a hrát si s ním. A když člověk narazí na problém, je nejlepší zeptat se svých dětí. Smartphone je pro ně něčím naprosto přirozeným. A velmi rychle se jistě stane pro každého, kdo ho začne používat.
Jaké aplikace byste poradil podnikatelům vy osobně? Bez kterých se podle vás už dnes neobejde?
Hodně záleží, v jakém byznysu takový člověk podniká. Za hodně důležité považuji nastavit si do mobilu e-maily. Je přece rozdíl, když si několikrát denně sednu k počítači a otevřu si email, než když ho dostanu okamžitě a mohu hned reagovat. Mobil má dnes super klávesnici, super displej, požitek z práce je podobný, jako když děláte s počítačem. Určitě bych také využil nástroje na správu projektů nebo analýzy. Doporučil bych je napojit na firemní CRM (řízení vztahů se zákazníky pozn. redakce), abych měl neustálý přehled, co se ve firmě děje.
Důležitý je i samotný internet. Představte si, že jdete na nějaké jednání do firmy, pět minut předtím, než tam vstoupíte, si o ní můžete vygooglovat informace, nebo se dozvědět vše potřebné o člověku, se kterým máte schůzku. Už si nemusíte pamatovat, kdo, co, kdy udělal, řekl, založil, jak co funguje. Prostě si to několika kliky zjistíte cestou taxíkem na místo jednání. Všechny informace jsou dnes tak lehce dostupné, až se říká, že lidé hloupnou, protože si nemusejí nic pamatovat. Když budu potřebovat vědět něco o Einsteinovi, tak za pět minut budu mít tolik informací, že bych je dříve musel vyhledávat i několik dní.
Auto vám přes mobil sdělí, že už máte málo benzínu v nádrži
Vyvíjí se stejným tempem i technika určená pro tyto aplikace?
Technika se vyvíjí neuvěřitelně rychle a jen málo lidí si umí představit, že pokud jste vlastníkem smartphonu, máte v kapse větší výpočetní výkon, než měla celá NASA, když posílala lidi na měsíc. V roce 1998 vznikl legendární telefon Nokia 5110, ve kterém bylo místo na sto kontaktů, disponoval třemi hrami a možností uložit deset esemesek. Dnes jsou v telefonech procesory, které jsou srovnatelné s tím, co máte ve stolním počítači. Vejdou se do nich desítky tisíc kontaktů, můžete tam nainstalovat jakoukoliv aplikaci. Telefony jsou čím dál lehčí, mají čím dál větší paměť, jednodušší operační systémy, které se také stále rozvíjejí.
Jak bude vývoj pokračovat?
Po velkém rozšíření a humbuku kolem webu teď prožíváme totéž u mobilů, všichni se chtějí realizovat v oblasti mobilních telefonů. Další věc, která nás podle mě čeká, bude smart hardware. Postupně budete chtít mít telefon propojený se vším. Až si v budoucnu budete čistit zuby a kartáček pozná, že máte zubní kaz, objedná vás hned přes mobil k vašemu zubaři. Zjistí jeho volné termíny, porovná je s vaším kalendářem a nabídne vám několik možností, kdy můžete jít do ordinace.
Opravdu myslíte, že se chtějí lidé nechat natolik řídit svými stroji?
Myslím si, že lidé si velice jednoduše zvyknou na usnadňování svého života. Už teď si nikdo nepamatuje telefonní čísla, protože je má v telefonu, a spoustu dalších věcí, protože ví, že si je může okamžitě vygooglovat. Myslím si, že stejně budou lidé v budoucnosti vnímat i chytrý hardware. Nyní je tento typ hardware v začátcích. Máme sice nějaké náramky, které ukazují, kolik nachodíte kroků a jak rychle, po jakých trasách. Měří kvalitu spánku, ukážou vám, kolik jste spálili během dne kalorií. To jsou ale základní funkce, jež se však neustále vyvíjí a vylepšují. Poměrně velká změna se teď čeká od firmy Apple, která v dubnu začne prodávat svoje Apple hodinky. Existují už ale také třeba obojky pro psy, které evidují, kde se pes nachází, jak si hraje, jak je šťastný. Máme hardware, který můžete umístit na pyžamo miminka, takže monitoruje, jak dítě dýchá, jakou má teplotu, jakou má vlhkost kůže, a kdyby nebylo v pořádku, tam vám hned přijde zpráva. Tyhle věci už lze běžně koupit, byť zatím nejsou masově rozšířené.
Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info
Bude to tedy ještě telefon, co budeme v budoucnu používat?
Myslím, že v budoucnu nebudeme rozlišovat, co je telefon, a co počítač. Jednu věc budeme používat na vše. Někde se připojí ke klávesnici, k větší obrazovce, bude komunikovat s vaším autem, v němž bude fungovat Android nebo IPhone. Ten si převezme z vašeho zařízení váš playlist, aby věděl, co chcete poslouchat po cestě. Vše bude propojené a fungovat jako jedna platforma. Říká se, že právě domov a auta jsou velkým prostorem pro další rozvoj těchto technologií. Hlavně v autech se posledních dvacet, třicet let nedělaly po stránce informačních technologií žádné velké inovace. Přidala se tam možná navigace. To se bude rychle měnit, takže firmy začnou nabízet aplikace k instalaci do aut. Určitě dojde k tomu, že automobil bude komunikovat s mobilem, takže následně třeba uvidíte, jakou jste jela rychlostí, jak to vypadá s dopravou, ještě doma zjistíte, že už máte málo benzinu v nádrži.
Co konkrétně teď trápí vývojáře ve vaší firmě?
Všechny aplikace jsou náročné na vývoj. Protože přibývají stále nové verze operačních systémů, nové telefony, nové hodinky, tak se vývoj aplikací nikdy nezastaví. Stále je musíte vylepšovat a integrovat. Trápíme se s tím, jak aplikace dělat co nejlepší, aby z nich měl člověk co největší požitek, aby zkušenost, kterou s nimi má, byla co nejlepší.
Aplikace musí řešit reálný problém a mít hezkou grafiku
Dokážete odhadnout předem, která aplikace bude úspěšná?
Předem se to odhadnout nedá, to by bylo moc jednoduché. Naopak, udělat úspěšnou aplikaci je čím dál těžší. Obecně platí, že aplikace jsou čím dál hezčí, lidé mají stále větší očekávání, větší nároky na kvalitu. Konkurence je obrovská, tisíce vývojářů pracují na různých aplikací. Nápady jsou hodně podobné, ne-li stejné. Lidé už ani nechtějí a nejsou zvyklí za aplikace moc platit a taky nemají rádi reklamu. Je tedy těžké predikovat úspěch. Předpokladem úspěchu je udělat něco, co řeší reálný problém a ještě to má hezkou grafiku. Pravděpodobnost úspěchu zvětšuje také unikátní nápad. A pak taky musíte mít hodně štěstí, výborný marketing, načasování a pár dalších věcí.
Vaše aplikace Spendee dosáhla velkého úspěchu a širokého uplatnění. O co jde?
Je to naše první velká aplikace, jmenuje se Spendee a skutečně byla docela úspěšná. Hodně ji promoval Apple i Google, rozšířila se dost i v Americe. Už skoro jedenáct měsíců pracujeme na nové verzi, říkáme jí Spendee 2.0. Bude hodně revoluční. Tu původní je stále možné si koupit. Slouží ke sledování příjmů a výdajů. Je to vlastně velmi jednoduchá aplikace, která zaznamenává, kolik utrácíte a kolik vyděláváte.
Jak se česká firma dopracuje k tomu, že si její aplikaci oblíbí Amerika?
To je právě krásné, že můžete vytvořit aplikaci třeba ve Vietnamu, nahrát ji do App store a pustit ji do celého světa. Pokud vytvoříte něco zajímavého, můžete přes noc získat uživatele z celého světa.
V čem je vaše aplikace tak výjimečná, že ji Američané najdou a stahují?
Hodně se soustředíme na zážitek z používání. A jednoduchost. Myslím, že Spendee byla odlišná krásným designem. Fungovala obdobně jako chytrá peněženka na evidenci výdajů, ale všechny ostatní byly takové neestetické, neměly tak pěkné grafy. My jsme přišli s jednoduchým, ale hezkým designem, jasnými grafy, které lidi mají rádi. Tím jsme se odlišili od konkurence. Apple nás promoval přímo na aple.com/iphone, a tam už byla ta aplikace s grafy, které se jim moc líbily. Design může aplikaci hodně pomoci, protože lidi mají rádi hezké věci. Takže u nás zafungoval design, načasování, ale i štěstí. Aktuálně pracujeme velmi tvrdě na Spendee 2.0. Doufáme, že bude ještě mnohem lepší než předchozí verze.
Jak hledáte nové lidi do svého velmi mladého týmu? Kolik bylo vašemu nejmladšímu spolupracovníkovi?
Máme tým asi třiceti lidí a neustále hledáme talentované lidi a vývojáře. Naše vize je dokázat něco velkého a myslím si, že pracujeme na velmi zajímavých projektech. Lidé jsou pro nás nejdůležitější, proto se snažíme hledat všude, kde to jde. Spolupracujeme s ČVUT, inzerujeme na různých portálech, pořádáme akce pro vývojáře. Nejmladšího spolupracovníka jsme najímali v jeho čtrnácti letech. Dělal na živnostenský list svého otce a ten nás varoval, že kdyby se klukovi zhoršil školní prospěch, tak s prací musí hned skončit. Sedí u nás i kolega, kterému je sedmnáct a chodí do druhého ročníku střední školy. Je skvělý vývojář, který u nás právě začal pracovat. Je nám jedno, jak naši spolupracovníci vypadají, jak umí mluvit, hlavní je, aby uměli výborně programovat.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist