Až na avizovaném jednání 20. dubna Rada EU potvrdí regulaci poplatků, které obchodníci odvádějí z každé platby kartou, budou to mít banky černé na bílém. Během listopadu musí změnu zavést do praxe a transakce s kartami provozovatelům kamenných i internetových obchodů zlevnit.
Letos se příjmy z karet bankám ještě moc nesníží. Příští rok půjde ale o miliardy korun. Pokles poplatků tuzemským obchodníkům bude totiž výrazný. Regulace se sice týká jen poplatku, který z každé platby dostává banka, s jejíž kartou platba proběhla. Ten se v Česku ale pohybuje vysoko – v průměru činí kolem jednoho procenta z nákupu na kartu.
Nově přitom obchodníci budou bankám z transakce debetními kartami (karta vydaná k běžnému účtu) odvádět jen 0,2 procenta.
U transakcí kreditními kartami (úvěrová karta) to bude 0,3 procenta. A poté, co dojde k regulaci tohoto poplatku, se očekává tlak na snížení dalších poplatků za zpracování plateb.
Útraty přes kartu
Češi v minulém roce prostřednictvím karet zaplatili zboží a služby v hodnotě 366 miliard korun.
Meziročně šlo o nárůst o pětinu, a to hlavně kvůli rostoucí oblibě bezkontaktních karet.
Poplatky bankám
Obchodník platí bance, jejíž kartu při platbě použil, bance, která platbu zařídila, a mezinárodním karetním asociacím za využití jejich systému.
Celkem je to cca 1,5 až 2,5 % z nákupu dle obratu obchodníka.
Výpadek příjmu
Regulace sníží poplatek bance, která kartu vydala, na čtvrtinu. Ve srovnání s loňskem tak banky příští rok přijdou cca o tři miliardy korun.
Banky teď intenzivně řeší, jak si nižší výnosy z karetního byznysu vykompenzovat.
Řešením může být větší rozšíření plateb kartami do menších měst a mezi menší obchodníky, ale to bude hodně záviset na ochotě nahradit hotovost bezhotovostními kartami.
Výraznou změnu ale nelze čekat z roku na rok. Ve hře je proto zvýšení poplatků klientům.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist