Společnost Toray Textiles Central Europe (TTCE), která v Prostějově provozuje textilní závod a patří mezi největší zahraniční investory v Olomouckém kraji, loni zvýšila tržby meziročně o 72 procent z 798 milionů korun v roce 2013 na rekordních 1,37 miliardy korun. Stalo se tak díky spuštění nové výroby, rostoucí poptávce i slabé koruně.

Zisk továrny TTCE vzrostl na 158 milionů korun z 27 milionů v předloňském roce. Údaje vychází z výroční zprávy TTCE, kterou vlastní japonský koncern Toray.

"Rok 2014 byl nejúspěšnější v historii společnosti. Přes tvrdé konkurenční prostředí ve všech segmentech podnikání společnost téměř zdvojnásobila tržby," uvedl ve výroční zprávě jednatel TTCE Šozo Sugaja.

Dodal, že tržby prostějovské továrny Toray loni hnala vzhůru nová výroba desek pro ofsetový tisk i zvýšení produkce textilních výrobků s vyšší přidanou hodnotou.

Na tržby Toray měla loni pozitivní vliv také měnová politika ČNB. "Společnost dodává do zemí Evropské unie, Ruska, Turecka a v segmentu desek i do Ameriky a Asie. V eurech a dolarech realizovala veškerou produkci. Oslabená koruna se tak významně podílela na mimořádných tržbách," podotkl Sugaja.

Továrna Toray loni zvýšila prodej polyesterové podšívkoviny o 27 procent, prodej airbagové tkaniny vzrostl o 22 procent. "Bylo to způsobeno zejména zvýšením dodávek firmě Autoliv, největšímu celosvětovému dodavateli modulů pro airbagy," uvedl Sugaja.

Na začátku loňského roku japonská Toray v Prostějově otevřela nový závod na výrobu desek pro bezvodý ofsetový tisk novin, časopisů a různých tiskovin, do kterého investovala miliardu korun. "Portfolio společnosti tak bylo obohaceno o významnou složku a zásadně se díky tomu omezilo nebezpečí plynoucí z výkyvů v poptávce v automobilovém průmyslu i sezónních vlivů u polyesterové tkaniny," uvedl Sugaja.

K rozšíření výroby přiměla firmu Toray rostoucí poptávka a omezená kapacita výrobního závodu na tiskové desky v Japonsku, které v roce 2011 postihlo zemětřesení. Produkce nové výrobní linky v Prostějově míří na evropský trh, ale také do Severní a Jižní Ameriky a na Blízký východ.

Japonská Toray vyrábí v Prostějově od roku 1999. Do stavby závodu tehdy investovala 48 milionů dolarů (970 milionů korun). Začátkem roku 2006 spustila v novém prostějovském provozu produkci látek pro výrobu airbagů. Stala se tak prvním výrobcem textilií pro airbagy v Česku. Do tohoto projektu Toray investovala 125 milionů korun.

Na konci loňského roku TTCE v Prostějově zaměstnávala 304 pracovníků, kterých bylo meziročně o 31 více. Letos by jich mělo přibýt třicet.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru