Energetický a průmyslový holding (EPH) chce jako většinový akcionář vyčlenit část akciové společnosti Pražská teplárenská.

Z podkladů pro valnou hromadu vyplývá, že se má 11 kotelen na levém břehu Vltavy sdružit do společnosti PT měření. Valná hromada se má uskutečnit v pátek.

Podle některých informací z hlavního města Prahy, které je menšinovým akcionářem, může jít o přípravu na prodej části společnosti.

O možném prodeji zastaralých kotelen, které potřebují významnou investici, mluvili pražští radní už vloni. Tehdy o koupi projevil zájem menšinový akcionář, společnost Dalkia.

Praha, která prostřednictvím Pražské teplárenské Holding ovládá zhruba třetinu Pražské teplárenské, se k tomu oficiálně nevyslovila. Podle odhadů by jí mohl obchod přinést zhruba dvě miliardy korun. Odštěpení firmy se ale radní nebrání. Na úterním jednání jej totiž schválili.

O vyčlenění části firmy na žádost většinového akcionáře jednala valná hromada Pražské teplárenské Holding, jejíž souhlas je k podobnému kroku nezbytný. EPH jako hlavní akcionář drží v Pražské teplárenské zhruba tři čtvrtiny akcií, o zbytek se dělí Praha s drobnými akcionáři.

V textu určeném pražským radním se píše, že vyčlenění PT měření nebude mít na akcie vlastníků žádný vliv, majitelům zůstanou stejné podíly v nově vznikající společnosti, stejně jako v Pražské teplárenské. V materiálu je ovšem zároveň zmínka o "případné změně akcionářské struktury" PT měření.

Pražská teplárenská v roce 2012 výrazně navýšila zisk před zdaněním na 18,7 miliardy korun. V roce 2011 to bylo 2,75 miliardy. Důvodem navýšení bylo to, že firma prodala energetické společnosti ČEZ podíl ve firmě Energotras za 18,23 miliardy korun.

Pražská teplárenská zásobuje teplem zhruba 265 000 pražských domácností, administrativní a obchodní centra a velké průmyslové podniky. Dodává také elektrickou energii. Společnost disponuje 39 tepelnými zdroji a teplárenskými sítěmi o celkové délce 696 kilometrů.

Holding EPH vlastní podnikatel Daniel Křetínský s Patrikem Tkáčem a finanční skupinou J&T.