Američtí matematici John Forbes Nash a Louis Nirenberg získali letošní prestižní Abelovu cenu. Ocenění považované za "Nobelovu cenu za matematiku" jim dnes norská akademie věd udělila za jejich zásadní příspěvky k teorii nelineárních parciálních diferenciálních rovnic. Informovala o tom agentura AP.

Nyní 86letý Nash získal společně s dalšími dvěma matematiky již v roce 1994 Nobelovu cenu za ekonomii, která mu byla udělena za přínos k teorii her. Do povědomí široké světové veřejnosti se dostal také díky filmu Čistá duše z roku 2001, který popisuje boj tohoto geniálního vědce se schizofrenií.

Nash spolu s 90letým Nirenbergem, jenž původně pochází z Kanady, jsou označováni za "matematické velikány 20. století". Podle norské akademie se Nirenberg může pochlubit "jednou z nejdelších a nejoslavovanějších kariér mezi matematiky", o čemž svědčí i řada objevů, které byly po něm či jeho spolupracovnících pojmenovány. 

Abelova cena byla poprvé předána v roce 2003. Nese jméno norského matematika Nielse Henrika Abela a dotuje ji norský parlament. Ocenění, které je doprovázeno finanční odměnou šest milionů norských korun (19 milionů Kč), bude dvojici předáno v norské metropoli Oslo 19. května.