Polský PKN Orlen, který je vlastníkem českého Unipetrolu, by mohl zastavit zpracování ropy v České republice. Na páteční konferenci o budoucnosti české petrochemie to řekl předseda představenstva státního správce ropovodů Mero ČR Stanislav Bruna.
Generální ředitel Unipetrolu Marek Świtajewski v následném vystoupení nechtěl budoucí vývoj české petrochemie komentovat. Uvedl, že nemůže mluvit za PKN Orlen, Unipetrol ale podle něj splňuje strategii, kterou si pro ČR stanovil v roce 2013 a která platí do roku 2017. Ta se žádným zastavením zpracování ropy nepočítá.
"Domníváme se, že cílem PKN Orlen je ukončit zpracování ropy v ČR. A to spíše v krátkodobém než dlouhodobém horizontu," uvedl v pátek Bruna. Jediným zpracovatelem ropy v ČR je ve svých rafineriích v Litvínově a v Kralupech nad Vltavou Česká rafinérská, jejímž majoritním akcionářem je právě Unipetrol.
Holding v současné době čeká na potvrzení rozhodnutí antimonopolního úřadu ohledně převzetí zbylého, zhruba třetinového podílu v českých rafineriích od italské společnosti Eni. Unipetrol by se poté stal jediným akcionářem České rafinérské.
"Oficiálně jsme od Unipetrolu ani PKN Orlen takovou informaci nikdy nedostali," uvedl ředitel odboru plynárenství a kapalných paliv ministerstva průmyslu Jan Zaplatílek. Další zástupce ministerstva Pavel Šenych nicméně upozornil, že podle státu není zcela naplňována zmiňovaná strategie, kterou si pro roky 2013 až 2017 Unipetrol v ČR stanovil. "Splňujeme ji," reagoval Świtajewski s tím, že Unipetrol plánuje v tomto období investovat zhruba 19 miliard korun.
Společnost Mero vlastní a spravuje české ropovody Družba a IKL a jejím jediným vlastníkem je prostřednictvím ministerstva financí český stát. Bruna je šéfem společnosti od ledna, kdy z rozhodnutí ministerstva financí nahradil dlouholetého ředitele Jaroslava Pantůčka. Sám do roku 2012 v Unipetrolu pracoval, určitou dobu byl mimo jiné místopředsedou představenstva.
Poláci chtějí ovládnout českou petrochemii. Babiš a Mládek jednají s PKN Orlen - čtěte ZDE
Babiš je ve hře o české rafinerie. Proti PKN Orlenu - čtěte ZDE
"Vidíme snahu (Unipetrolu) dostat se majetkově do struktury českých produktovodů a ropovodů a na druhé straně výraznou nespolupráci s oborovými organizacemi, jako je například Svaz chemického průmyslu," dodal Bruna.
Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. Holding loni snížil ztrátu na 556 milionů korun z předloňských 1,396 miliardy korun. Tržby vzrostly o čtvrtinu na 124,2 miliardy korun.
Součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě, se holding stal v roce 2005. Samotná skupina PKN loni skončila v rekordní ztrátě 5,81 miliardy zlotých (38,1 miliardy korun), a to včetně odpisů v souvislosti s kanadskou těžební divizí TriOil. Hospodaření polského koncernu podle jeho lednového vyjádření nepříznivě ovlivnil pokles hodnoty zásob ropy a vyšší finanční náklady.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist