Eurozóna stále čeká, až řecká vláda předloží zástupcům mezinárodních věřitelů úplný seznam reforem, které jsou podmínkou pro to, aby Řecko získalo zbytek slíbeného záchranného úvěru. Podle členů řecké vlády země schválila seznam reformních opatření v neděli večer. Premiér Alexis Tsipras je v pondělí představí v řeckém parlamentu.

A následně by pak seznam reforem měl zamířit i do Bruselu. "Musíme čekat, až nám řecká strana předloží kompletní seznam reformních opatření, která budou vhodná pro jednání s (věřitelskými) institucemi a později s euroskupinou," řekl mluvčí německého ministerstva financí Martin Jäger.

Zástupci věřitelů, tedy Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu, zkoumali o víkendu předložené plány řeckých reforem, z jejich pohledu ale stále nebyly dostatečné. Podle věřitelů bude zřejmě trvat ještě několik dní, než bude připraven definitivní seznam.

Nejmenovaný představitel řecké vlády v pátek agentuře Reuters řekl, že plánované reformy zahrnují opatření, která v letošním roce zvýší státní příjmy o tři miliardy eur. Vláda podle něj vychází z předpokladu, že řecká ekonomika v letošním roce poroste o 1,4 procenta a že primární rozpočtový přebytek, který nezahrnuje obsluhu dluhu, bude 1,5 procenta hrubého domácího produktu namísto tříprocentního přebytku, s nímž počítá záchranný plán.

Podle agentur počítají reformní plány i se zvýšením nejvyšší sazby daně z příjmů na 45 procent, s novou daní z nemovitosti, zvýšením DPH za luxusní zboží, ale také s bojem proti daňovým únikům a pokračováním privatizace.

Ještě nejsme u cíle

Rozhovory s Aténami o seznamu řeckých reformních záměrů, který by uspokojil mezinárodní věřitele země, tak dál pokračují, potvrdil v pondělí po poledni mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas. Fakta také pomáhá zjišťovat a ověřovat expertní tým přímo v Aténách.

"Ještě nejsme u cíle," prohlásil o vývoji jednání Schinas. Evropská komise podle něj nebude komentovat detaily rozhovorů. Pokračující diskuse jsou prý ale pozitivním signálem, že všechny strany se hodlají konstruktivně podílet na hledání řešení.

"Cílem je zajistit, aby byl seznam reformních návrhů věrohodný i dostatečně obsáhlý," vysvětlil mluvčí. Evropská komise tvoří spolu s Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem trojici institucí, která musí s podobou řeckých záměrů souhlasit před tím, než ministři financí eurozóny uvolní Aténám poslední část peněz ze stávajícího záchranného programu.

Eurozóna, tedy ministři financí zemí používajících společnou měnu, koncem února souhlasila s prodloužením programu o čtyři měsíce. Výplata zbývajících 7,2 miliardy eur (198 miliard korun) ale stojí právě na zhodnocení návrhů reformních změn. Informovaný zdroj minulý týden agentuře Reuters řekl, že pokud Řecko nezíská další pomoc, dojdou mu peníze 20. dubna. Země totiž musí splácet část svých stávajících dluhů.

O podobných termínech nechtěl Schinas spekulovat, naznačil jen, že telekonference příslušné pracovní skupiny by se mohla uskutečnit ještě do Velikonoc, tedy tento týden, řádné jednání pak nejspíš 8. dubna. Euroskupina jako taková se může sejít mimořádně, kvůli Řecku už se to letos stalo. Ministry financí všech zemí EU čeká neformální schůzka v lotyšské metropoli Rize až koncem měsíce.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist