Ruský státní plynárenský kolos Gazprom bude moci Ukrajině dodávat zemní plyn za sníženou cenu podle dosavadního "zimního cenového balíku" i ve druhém čtvrtletí.

Oznámil to v úterý ruský prezident Vladimir Putin. Prodloužení slevy ale podmínil tím, že Kyjev vyrovná Gazpromu nesplacené platby.

Prezident Putin na setkání s premiérem Dmitrijem Medveděvem informoval, že oba podporují tříměsíční prodloužení ceny, kterou stanovily obě strany za zprostředkování Evropské komise v říjnové dohodě o zimních dodávkách. Rozhodnutí o případném dalším prodloužení slevy padne během druhého čtvrtletí a bude záviset na ceně ropy, dodal Putin podle agentury TASS.

Moskva vstoupila do nedávno zahájených jednání o nové dohodě o dodávkách plynu Ukrajině s návrhem zvýšení ceny o šest procent na 348 dolarů za tisíc metrů krychlových. Kyjev ale pohrozil, že pokud nedostane slevu, žádný plyn od Gazpromu odebírat nebude.

Evropská komise a Ukrajina poté navrhly Gazpromu prodloužení nynější provizorní dohody o jeden rok, tedy do 1. dubna 2016. Šéf Gazpromu Alexej Miller reagoval prohlášením, že požádal ruskou vládu o tříměsíční prodloužení cenové slevy pro dodávky na Ukrajinu.

Rusko loni v červnu přestalo Kyjevu poskytovat plyn kvůli sporům o cenu a kvůli dluhům, které měla Ukrajina za předchozí ruské dodávky.

Zásobování Gazprom obnovil až díky dohodě o "zimním cenovém balíku".

Spotřeba plynu na Ukrajině se obvykle pohybuje kolem 50 miliard metrů krychlových ročně. Zhruba polovinu je země schopna uspokojit z vlastních zdrojů, zbytek tvoří dovoz, především z Ruska. Podle údajů ukrajinské státní společnosti Ukrtransgaz měl loni ruský plyn na celkové spotřebě podíl 36 procent a plyn z domácích zdrojů 51 procent. Zbývajících 13 procent tvořil plyn dovezený z Evropské unie přes Polsko, Slovensko a Maďarsko.