Řecko požádalo Moskvu o snížení ceny za dodávky zemního plynu. Atény rovněž doufají, že Rusko zmírní své embargo na dovoz některých druhů potravin z Evropské unie a vyjme z něj ovoce pěstované zejména v Řecku. Řekl to v úterý řecký ministr energetiky Panajotis Lafazanis po pondělní návštěvě Moskvy.
"Usilujeme o snížení ceny plynu na úroveň, jakou platí ostatní evropské země," řekl ministr na tiskové konferenci v Aténách. Lafazanis se v Moskvě sešel s ruským protějškem Alexandrem Novakem a šéfem monopolního vývozce plynu Gazprom Alexejem Millerem.
Gazprom je největším dodavatelem plynu do silně zadluženého Řecka.
Řecký státní plynárenský podnik DEPA loni s Gazpromem sjednal snížení ceny o 15 procent se zpětnou účinností, připomněla agentura Reuters.
Do Ruska se 8. dubna chystá řecký premiér Alexis Tsipras. Obě pravoslavné země mají dobré vztahy a nová řecká vláda opakovaně říká, že není zastáncem sankcí vůči Rusku za jeho postup vůči Ukrajině.
Tsipras v úterý řekl, že nesouhlasí se sankcemi proti Rusku a že při své nadcházející návštěvě Moskvy by chtěl s Ruskem posílit obchodní vztahy.
Lafazanis uvedl, že Řecko chce dostat spolupráci s Ruskem v energetice na vyšší úroveň. Atény podle něj podporují nový ruský projekt plynovodu "Turecký proud" přes Černé moře do Turecka a navrhují jeho prodloužení do Řecka. Projekt je náhradou plynovodu South Stream, který měl směřovat přes Černé moře do Bulharska a dál, ale Rusko jej v prosinci kvůli námitkám EU opustilo.
Řecko podle ministra požádalo Rusko, aby zrušilo embargo na dovoz pro Řecko "klíčové zemědělské produkce", jako jsou broskve, jahody nebo pomeranče.
"Doufáme, že v této otázce dojde během premiérovy návštěvy Moskvy k pozitivnímu vývoji," řekl Lafazanis. Moskva uvalila embargo na dovoz ovoce a dalších druhů potravin z EU, USA a dalších západních zemí loni v srpnu odvetou za západní sankce vůči Rusku.
Na počátku února Atény odmítly spekulace některých médií, že by mohly výměnou za finanční pomoc Ruska zvážit ústupky v zahraniční politice vůči Moskvě kvůli krizi na Ukrajině. V rozhovoru pro agenturu TASS v úterý Tsipras nicméně řekl, že je rezolutně proti sankcím.
Tsipras několikrát uvedl, že Řecko se nehodlá obrátit na Rusko s žádostí o finanční pomoc, kterou nyní zoufale potřebuje. Řecko už řadu týdnů jedná bezvýsledně s EU a dalšími mezinárodními věřiteli o podmínkách uvolnění zbylé části dohodnutého úvěru.
Ministr Lafazanis také uvedl, že velké ruské firmy se zúčastní tendrů na průzkum ložisek ropy a plynu v řeckých vodách. Atény prodloužily potenciálním investorům termín pro přihlášení se do tendrů na průzkumné vrty v Jónském moři a u pobřeží jižní Kréty do 14. července.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist